Bohužel, všichni dnes žijeme v toxickém prostředí, kde jsme permanentně vystaveni potravinám, které jsou znečištěné chemikáliemi. Proto je toxinům téměř nemožné se vyhnout.
Pro nás to pak znamená, že náš trávicí systém a hlavně játra se mohou snadno přetížit. Jsme sice stavění tak, aby se z nás škodlivé látky neustále vyplavovaly, pokud jich je však příliš, tělo to pak nemusí zvládat a namísto vyplavování se v něm začnou usazovat.
Toxiny dělíme do dvou kategorií:
- rozpustné ve vodě
- rozpustné v tucích
Toxiny rozpustné ve vodě z těla ven dostaneme poměrně snadno prostřednictvím ledvin, které filtrují krev. Na druhé straně, toxiny rozpustné v tucích jsou těžším oříškem. Mezi ně patří mnohé pesticidy, konzervační látky, těžké kovy, plasty a další environmentální toxiny.
Ty se musí nejprve metabolicky přeměnit na látky rozpustné ve vodě a teprve potom je možné je dostat z těla ven. Klíčovou roli při tomto procesu hraje právě játra. Pokud ta nefungují správně, toxiny si najdou cestu dovnitř do těla. Nejprve do krve a pak do tukových tkání či mozku, kde se mohou usadit na dlouhá léta.
Při konzumaci potravin projde strava nejprve žaludkem, kde se mineralizuje a následně se přesouvá do tenkého střeva, kde proces trávení pokračuje pomocí enzymů z pankreasu. V tenkém střevě se nacházejí miliony maličkých lalůčků, které absorbují živiny do krevního oběhu. Zároveň toxiny a tuky přesouvají do jater na další zpracování.
Pokud je tento proces narušen, toxické látky se pak volně dostávají do ostatních částí těla. Kromě toho, zakončení lymfatického systému zvané Lymfatické tkáně střevního systému (GALT) obklopují celý trávicí systém a také pomáhají zpracovávat živiny a odvádět toxické látky.
Je proto extrémně důležité, aby tato přibližně 0,5 cm silná vrstva vnitřní výstelky střev a zároveň i 0,5 cm tlusté vnější tkáně lymfatického systému (GALT) fungovaly správně a nebyly přetížené. Když všechno funguje tak, jak má, lymfatický systém odvede všechny tuky do jater.
Tam se z dobrého tuku vytváří cholesterol (jinak velmi potřebný pro tělo) a další látky nezbytné pro tvorbu buněčných membrán, hormonů, nervových buněk v mozku či pokožky. Špatný tuk se zpracuje také a následně se z těla vyloučí ven. Pokud lymfatický systém nefunguje správně, celý tento proces zpracování dobrých i špatných tuků je v ohrožení.
Jak tedy zjistit, zda výše popsaný systém zpracování tuků lymfatickým systémem a játry funguje?
Je to možné pomocí pozorování následujících příznaků:
- nadýmání
- svědění a zvýšená citlivost poprsí během menstruace
- ukládání tuku v okolí břicha
- nadměrná citlivost
- podrážděná pokožka a svědění
- ztuhlost kloubů
- otoky rukou a nohou
- problémy s vyprazdňováním (zácpa)
- občasné bolesti hlavy
Když je hlenů dostatek, budete mít pravidelnou stolici (1 až 3 krát denně), ale zároveň můžete trpět plynatostí střev, nějakou přidruženou chorobou či extra tukem v okolí břicha. Při příliš velké produkci hlenů může docházet k řídnutí stolice a vzniku průjmů. V takovém případě byste neměli léčbu odkládat. Tímto stavem je třeba se vážně zabývat, protože to jasně značí, že vaše střevní klky jsou poškozeny a zaobalené v hlenu.
Tehdy jsou totiž procesy zpracování dobrých tuků, odvádění toxinů a normální imunitní reakce zablokované. Za běžných okolností, když se v lymfě objeví toxiny, jejich neutralizace se uskuteční ve více než 500 uzlinách lymfatického systému. Pokud je však hlenů příliš mnoho, toxiny se nevylučují v lymfatickém systému, ale jsou přesměrovány do jater a ta se pak zahltí, případně dojde až k jejímu poškození.
Kromě toho, do těla mohou pronikat i další škodlivé elementy, jako jsou bakterie, viry, těžké kovy, paraziti či nedostatečně strávené cizorodé bílkoviny, které jsou často příčinou autoimunitních onemocnění. Je proto nesmírně důležité udržovat ve střevech rovnováhu. Tu mohou narušit několik faktorů. Kromě již zmíněného stresu jsou to i:
- zpracované potraviny
- nadměrné pití kávy
- slazené nápoje
- přídatné látky v potravinách (barviva, stabilizátory, konzervační látky a podobně)
- překyselení
V konečném důsledku může nadměrné zahlenění střev vést k poškození jater, blokování pankreatických enzymů, nestrávené potravě hnijící ve střevech, problémům se žlučníkem a celé paletě dalších zdravotních problémů.
Když se u vás vyskytnou občasné zácpy, příliš řídká stolice či hleny ve stolici, míváte pocity tíhy, dlouho nestrávené jídlo v žaludku nebo pokud cítíte po jídle bolesti, pak to může být známkou toho, že vaše detoxikační cesty jsou kompromitovány, a že máte v tuku usazené toxiny. V takovém případě bude třeba se vyhýbat některým potravinám a zároveň začít konzumovat jisté potraviny, aby se vám tyto detoxikační cesty znovu zprůchodnily.
Například Ayurveda říká, že pro udržování zdravé výstelky střev a fungující vlastní detoxikaci těla, je třeba obnovit tok lymfatické tekutiny a zprůchodnit tok žluči.
Mezi potraviny s pozitivním účinkem na dosažení těchto cílů patří hlavně:
- česnek
- grapefruit
- červená řepa
- mrkev
- zelený čaj
- listová zelenina
- jablka (hlavně na žlučník)
- olivový olej
- avokádo
- celozrnné obiloviny
- brukvovité druhy zeleniny (zelí, brokolice, květák, růžičková kapusta)
- citrony a limetky
- vlašské ořechy
- kurkuma
Níže vám nabízíme jednu z nejlepších kúr na pročištění střev, jater a žlučníku.
Ingredience
Na její uskutečnění budete potřebovat následující věci:
Postup přípravy
Je velmi důležité, abyste 4 až 5 dní před touto očistnou kúrou jedli tolik jablek nebo pili tolik jablečného džusu, jak jen dokážete.
Můžete také užívat nějaké doplňky stravy obsahující kyselinu jablečnou.
Poslední 2 dny (den 4. a 5. před samotnou kúrou) pijte 2 až 2,5 dcl jablečného džusu každé 2 až 3 hodiny. Tímto se zaručí úspěch očistné procedury.
V den kúry si dejte lehkou snídani bez obsahu tuku.
Následně postupujte podle těchto 7 kroků:
1) Ve 14:00 hodin rozmíchejte 4 polévkové lžíce epsomské soli v 3 pohárech (6 dcl) čisté vody. Přelijte to do džbánu nebo skleněné láhve a uskladněte v chladničce. Po 14:00 hodině už nic nejezte a nepijte.
2) V 18:00 hodin vypijte 3/4 sklenice (1,5 dcl) z roztoku vody a epsomské soli, který jste si připravili o 14:00 hodině. Může to mít pro vás nepříjemnou chuť, proto pokud chcete, můžete si to dochutit 1/8 čajové lžičky práškového vitamínu C.
3) Ve 20:00 vypijte další 3/4 sklenice (1,5 dcl) z připraveného roztoku. Pak si udělejte vše, co v ten večer potřebujete udělat. Následovat bude očista jater, po které už byste neměli nic dělat, jen ležet v posteli a odpočívat nebo spát.
4) Ve 21:45 nalijte 1/2 sklenice (1 dcl) olivového oleje do nádoby. Vymačkejte do toho šťávu z celého grapefruitu (nebo tří citrónů) bez dužiny. Můžete na to použít i ruční odšťavňovač, pokud ho doma máte.
Měli byste mít kolem 1 až 1,5 dcl šťávy z citrusů smíchané s 1 dcl olivového oleje, takže celkem směs o objemu přibližně 2 až 2,5 dcl. Nádobu uzavřete a celé to dobře protřepejte dokud nezískáte homogenní směs.
5) Ve 22:00 tuto směs olivového oleje a citrusové šťávy vypijte. Zkuste ji vypít všechnu během 5 minut.
Po jejím vypití si lehněte do postele. Ležte na pravé straně s pravým kolenem směrem k bradě po dobu 20 minut. Ležte klidně a nehýbejte se, pokud je to možné. Pokuste se usnout.
6) Následující ráno po probuzení vypijte třetí část 1,5 dcl směsi vody a epsomskej soli. Pak si můžete jít znovu na chvíli lehnout do postele.
7) Poslední, čtvrtou část 1,5 dcl směsi vody a epsomské soli vypijte 2 hodiny po vypití předešlé 3. části. Pak vyčkejte další 2 hodiny a až potom můžete začít jíst.
Je proto dobré vzbudit se brzy ráno, například v 6:00 hodin, vypít vodu s epsomskou solí, pak další dávku v 8:00, abyste mohli začít jíst v 10:00 hodin ráno.
Tato očistná kúra je extrémně efektivní.
Nezapomínejte, že jen vy sami jste zodpovědní za své zdraví. Proto pomozte vašemu tělu tehdy, když to potřebuje nejvíce.