Toto prozradí tvar vaší stolice o vašem zdraví! Dokáže odhalit i závažné nemoci

0
(0)

Dalibor , 09. 05. 2024

Trávicí trakt obsahuje více bakteriálních buněk, jako zbytek našeho těla. V důsledku toho je důležité, aby naše střeva fungovaly dobře , vstřebávaly všechny potřebné živiny a aby také izolovali jakékoli potraviny, chemikálie či choroboplodné zárodky, které mohou našemu tělu uškodit.

Analýza stolice dokáže hodně prozradit o vašem zdraví. I když to může znít nechutně, pohled do záchodové mísy po velké potřebě vám může pomoci předejít vážným onemocněním. Je třeba sledovat abnormální zabarvení a tvar stolice, abyste mohli včas odhalit nemoci, které vyžadují naléhavý léčbu. Zde je 12 věcí, které byste si měli všímat.

Tvar stolice

Na rozlišení typů stolice a určení, které z nich jsou normální, vytvořili vědci z Bristol Royal Infirmary přehled, který popisuje 7 druhů výkalů a co znamenají.

1. Malé pevné kusy připomínající ořechy nebo kozí bobky

Význam: Silná zácpa

Tento typ stolice znamená, že nemáte dostatek vlákniny. Zkuste konzumovat více výrobků bohatých na vlákninu, jako jsou celozrnné produkty, luštěniny nebo vyzkoušejte Psyllium.

2. hrudkovitá stolice ve tvaru klobásy

Význam: Zácpa

Tento typ stolice je také způsoben nedostatkem vlákniny. Mezi další příčiny zácpy může patřit dlouhodobé užívání léků proti průjmu a nedostatek tělesné aktivity. Proto byste měli jíst více ovoce a zeleniny a cvičit.

3. Tvar popraskané klobásy

Význam: Normální stolice

Vaše trávení je v pořádku.

4. Měkká hladká stolice ve tvaru klobásy

Význam: Dokonalá stolice

Snažte se udržovat vyváženou stravu a vyhněte se stresovým situacím, abyste si udrželi takové dobré trávení.

5. Měkké hrudky

Význam: Slabá průjem.

Může to být také příznak syndromu dráždivého střeva. Pro zlepšení zkuste konzumovat potraviny s malým obsahem vlákniny, jako jsou banány, sušenky a brambory.

6. Kašovité kousky z utrženými okraji

Význam: Mírná průjem.

Možná máte ve stravě příliš mnoho vlákniny. Pijte více, abyste zabránili dehydrataci, jezte vařené brambory a banány. Můžete vyzkoušet nějaké léky na průjem a probiotika. Pokud problém trvá déle než 2 dny, poraďte se s lékařem.

7. Tekutá bez pevných částí

Význam: Silná průjem.

Může to být následek otravy jídlem, intolerance některých složek v potravinách (laktóza, lepek, histamin), bakteriální infekce nebo užívání některých léků. Pijte dostatek vody k boji proti dehydrataci a zkuste léky na průjem nebo probiotika. Pokud symptomy nezmizí po 2 dnech, nebo pokud máte bolesti, poraďte se s lékařem.

Barva stolice

Pravděpodobně víte, že normální barva stolice je hnědá. K mírným změnám může dojít v závislosti na konzumované stravy, ale náhlá změna barvy bez zjevné příčiny může být varovným signálem.

1. Bílá

Bílá nebo šedá stolice je projevem nedostatku žluče. Může také naznačovat problémy s játry a žlučníkem, ve kterých se žluč tvoří a ukládá. Důvody mohou být různé, od zablokovaných žlučových cest přes žlučové kameny až po cirhózu jater.

Bílý hlen na hnědé stolici může být znakem Crohnovy choroby.

2. Zelená

Zelená barva stolice může být způsobena konzumací zeleniny bohaté na chlorofyl (jako je špenát), zeleným barvivem v nápojích a doplňky železa.

Pokud není důvodem zkonzumované jídlo, znamená to, že stolice prošla trávicím traktem příliš rychle a neměla čas na získání dostatku žluči a bilirubinu.

3. Žlutá

Žlutá stolice může být znakem zablokovaných žlučových cest a nedostatečnou absorpcí tuků. Dalším důvodem je nedostatek enzymů produkovaných slinivkou, což může naznačovat chronickou pankreatitidu, celiakii a cystickou fibrózu.

Nemusíte však hned panikařit. Žlutá barva může také znamenat, že jste jedli příliš mnoho mrkve nebo vypili hodně žlutých nápojů.