Tato věc vytáhne mastnotu a nečistoty dokonce i z knoflíků na troubě: 15 minut a bude jako nová - funguje i na mřížky a hořáky!

0
(0)

Dalibor , 18. 06. 2024

Čištění domácnosti může být náročné, a kuchyň je jedním z nejchoulostivějších míst. Například vyčistit obyčejný sporák nám někdy zabere celé hodiny času. Knoflíky a těžko dostupná místa vyžadují speciální péči a pevné nervy. Abyste si práci ulehčili, přinášíme vám perfektní tipy, jak vyčistit těžko dostupná místa bez námahy a celého arzenálu čisticích prostředků. Mně to pomohlo vyčistit starý sporák, a věřím, že to pomůže i vám!

Jak vyčistit knoflíky na pračce a sporáku od nečistot a mastnoty?

První Způsob:

Budete potřebovat zubní kartáček, vatové tyčinky do uší a kapky anýzu a amoniaku, které jsou levné, dostupné a používají se hlavně k léčbě kašle.

  1. Příprava roztoku: Vatovou tyčinku namočte do roztoku anýzu a amoniaku a potřete všechny zašlé povrchy. Tyčinkou se dobře dostanete i tam, kam rukou nedosáhnete. Pokud nemáte tyčinku, poslouží i jemný kartáček.
  2. Čištění: Po nanesení roztoku použijte zubní kartáček na důkladné vyčištění. Po vyčištění setřete povrchy navlhčeným hadříkem.

Druhý způsob:

Starý zubní kartáček a amoniak jsou skvělými pomocníky při čištění.

  1. Příprava: S amoniakem vždy pracujte v rukavicích. Vatové tyčinky namočte v amoniaku a předcházejte jimi po znečištěných místech tak, aby se amoniak dostal na jejich povrch.
  2. Čištění: Použijte zubní kartáček na důkladné vyčištění povrchů. Sami se přesvědčíte, jak jednoduše a rychle to půjde. Nakonec setřete povrchy navlhčeným hadříkem a sporák bude jako nový!

Knoflíky, které se dají vyjmout

  1. Knoflíky namáčejte do směsi vody, saponátu a rozpuštěných tablet do myčky (lze použít také prášek na praní). Nechte odmočit a pak je jednoduše vyčistěte.

Čištění hořáků a mřížek

  1. Potřebujete jen amoniak a igelitový sáček. Vezměte si plastový uzavíratelný sáček a přidejte do něj 5 lžic amoniaku. Vložte mřížku či hořák, uzavřete sáček a nechte působit 12 hodin. Nakonec stačí jednoduše setřít hadříkem. Při této práci ale použijte rukavice.

Další čisticí prostředky na trouby

Běžná soda na pečení, kyselina citronová nebo prášek do pečiva jsou skvělými pomocníky při odstraňování nečistot ze stěn a skla na dvířkách trouby.

  1. Čištění stěn trouby: Navlhčete vnitřek trouby vodou, naneste namočenou sodu nebo kyselinu citronovou. Nechte 15 minut působit a pak opatrně setřete směs pomocí papírové utěrky. Opláchněte troubu čistou vodou a odstraňte zbytky nečistot.
  2. Ocet a voda: Voda a ocet pomohou odstranit malé nečistoty v poměru 1:1. Stěny trouby umyjte octovou vodou, zapněte troubu na 50 stupňů a po 15 minutách opláchněte čistou vodou.
  3. Pasta na čištění: Smíchejte ve stejném poměru sůl, sodu a vodu. Výslednou pastu naneste na kontaminovaný povrch a nechte přes noc působit. Do rána čisticí prášek jednoduše opláchněte vodou.

Příběh od Lindy: Jak dát do gruntu nejzašpiněnější sporák

Linda a její manžel David si koupili malou chatu u lesa, kde chtěli strávit léto. Když však vstoupili dovnitř, první, co Lindu udeřilo do očí, byl neuvěřitelně špinavý sporák pokrytý černými připálenými zbytky. Linda si řekla, že náladu si zkazit nenechá, a rozhodla se, že svůj postup zdokumentuje krok za krokem.

Co použila:

  • 1 balíček prášku do pečiva
  • 3 lžíce jablečného octa (můžete nahradit alkoholem)
  • 2 lžíce čisticího prášku
  • Saponát
  • ¼ šálku univerzálního čisticího prostředku (na značce nezáleží)

Postup:

  1. Příprava roztoku: Do hrnce nalijte vodu (stačí 6 cm) a přidejte jablečný ocet. Do tohoto roztoku dejte hořáky, zapněte plamen a nechte 10 minut vařit. Poté sejměte z plamene a nechte ve vodě, dokud nevychladne. Následně použijte jemnou drátěnku s trochou saponátu a jednoduše vyčistěte.
  2. Čištění tlačítek: Tlačítka na sporáku jednoduše vytáhněte. Do misky napustíte teplou vodu, přidáte 2 lžíce prášku, ¼ šálku univerzálního čisticího prostředku a 2 lžíce saponátu. Nechte máčet jen 5 minut, poté jednoduše vyčistěte houbičkou.
  3. Čištění mřížek: Pokud potřebujete vyčistit i mřížky na hořácích, vložte je do koupele s octem a vodou (poměr 1:1).

Závěr

Čištění sporáku a dalších kuchyňských spotřebičů nemusí být náročné, pokud použijete správné prostředky a postupy. Vyzkoušejte tyto tipy a triky a uvidíte, jak rychle a jednoduše můžete dosáhnout skvělých výsledků. Nezapomeňte se s námi podělit o své zkušenosti v komentářích!