--> --> Tato domácí pasta vybělí zuby a odstraní otoky, paradentózu i bakterie - iRecept

Tato domácí pasta vybělí zuby a odstraní otoky, paradentózu i bakterie

-->
-->
0
(0)

Dalibor , 18. 06. 2024
-->

Zdravý a zářivý úsměv patří mezi nejatraktivnější znaky člověka, které mu dodávají sebevědomí, uspokojení a štěstí. Pro udržení si takového zdravého chrupu však je třeba i něco udělat.

V našem dnešním článku vám proto nabídneme pár zajímavých a zároveň velmi cenných informací, jak si zkrášlit váš úsměv. Konkrétně se dozvíte, jak si vyrobit domácí zubní pastu, která dokáže zajistit následující věci:

 • potlačit otoky a záněty dásní
 • vybělit zuby
 • zastavit a obnovit ustupující dásně (paradentózu)
 • zničit škodlivé bakterie v ústech


Předtím, než přejdeme k samotnému receptu se však pojďme trochu blíže podívat na tradiční komerční zubní pasty a dentální vody, včetně jejich vlivu na ústní dutinu.

Lidé jen v Evropě utratí každý rok na produkty ústní hygieny přes 2 miliardy Eur. Jejich účinky jsou však více než sporné. Pokud si vezmeme například produkty zaměřené na bělení zubů, tak tyto výrobky mají mnohé závažné vedlejší účinky, jako například:

způsobují bolesti zubů

 • dráždí dásně a sliznice v ústech
 • mohou vyvolat štěpení zubů
 • způsobují ustupující dásně
 • po vysazení zuby opět rychle žloutnou
 • zuby se stávají průsvitné

vedou k různým infekcím a nemocem ústní dutiny
Některé produkty na bělení zubů mají i pozitivní výsledky, ale jejich efekty netrvají dlouho. Jejich časté používání zase zuby nenávratně poškozuje. Proto je lepší se jim raději vyhýbat. Místo nich zkuste přírodní produkty, které uvedené problémy nemají.

Naštěstí, jak jsme již uvedli na začátku, existují přírodní látky, které si s bělením zubů i záněty hravě poradí. Navíc při nich nehrozí žádné riziko poškození.

Jednou ze surovin pro výrobu naší domácí zubní pasty je i kurkuma. Nemusíte se však nyní obávat její žluté barvy – na zuby má úplně jiný účinek než například na látky nebo jiné povrchy, které barví do žluta. V případě zubní skloviny, po jejím smytí zůstanou zuby bělejší.

Kromě bělení zubů nabízí i mnohé další přínosy, zejména co se týče potlačování zánětů a infekcí.

Toto přímo zázračné koření se ve starých herbální knihách často nazývá i „zlatem“. Její zbytky byly nalezeny na zubech starověkých koster v blízkosti řeky Indus a také na mnoha starodávných kuchyňských předmětech.

Kurkuma, na rozdíl od farmaceutických protizánětlivých léků, které mají mnohé vedlejší účinky, ovlivňuje pozitivně mnoho tělesných orgánů a také na lidskou psychiku.

Všechny tyto vlastnosti kurkumy umocňuje ještě druhá skvělá surovina – kokosový olej. Ten má také poměrně silné antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti.

Ingredience

K výrobě této zubní pasty budete tedy potřebovat následující suroviny:

1 čajovou lžičku kurkumy

1 čajovou lžičku kokosového oleje

1 až 2 kapky esenciálního oleje z máty (volitelné kvůli mentolové chuti)

Postup

 • Smíchejte v misce všechny suroviny, abyste získali homogenní pastu.
 • Vezměte zubní kartáček, namočte štětinky do směsi a myjte si zuby běžným způsobem 3 až 5 minut. Během mytí několikrát znovu naneste směs na kartáček.
 • Na konec pastu vyplivněte a ústa si propláchněte čistou vodou.

Za pár dní až týden budou vaše zuby neskutečně bílé. Zároveň byste se měli zbavit dalších zdravotních problémů jako jsou záněty a bolesti dásní, ustupující dásně, infekce ústní dutiny či dokonce špatný zápach z úst způsobováný bakteriemi.

Navíc, tato zubní pasta neobsahuje škodlivý fluor. Vyloučením fluoru si ochráníte i svůj mozek a kosti, na které má pravidelné užívání fluoru neblahý vliv. V případě mozku hrozí kalcifikace šišinky (epyfýzy), což je orgán odpovědný za lidskou intuici.

U kostí je zase riziko zvyšování jejich křehkosti a lámavosti, či dokonce rakoviny. Na zubech se nadměrný přísun fluoru projevuje skvrnitostí a fleky (dentální fluoróza).

-->