Šperky jsou po letech zašlé a již se nelesknou? Vyzkoušejte tento trik a vaše šperky budou zase jako nové!

4.9
(53)

Tomáš , 05. 03. 2019

Krémy, mýdla a každodenní nečistoty jsou jen zlomkem vlivů, které mohou vaše šperky zašpinit a dělat je zašlé. Chcete-li, aby vaše šperky byly znovu jako nové, musíte znát rady Caroline Forteové, vedoucí Ústavu dobré péče o domácnost, díky které vyčistíte sbírku svých šperků a navrátíte jim ztracenou kráse, aniž byste je poškodili.

Jak dosáhnout dokonalosti stříbra?

Chcete-li vyčistit a zabránit kontaminaci vašich stříbrných šperků, můžete použít tyto dvě jednoduché, levné a bezpečné metody.

  1. U šperků, které jsou zašlé nebo dokonce začnou měnit svou barvu, stačí smíchat několik kapek jemného mýdla s teplou vodou. Pak hadřík namočte v připravené směsi. S vlhkým hadříkem si vydrhněte své šperky k původní podobě. Pak opláchněte studenou vodou a pečlivě vyleštěte suchou látkou.
  2. Pokud jsou vaše šperky velmi znečištěné, promíchejte sůl hydrogenuhličitanu s vodou v poměru 3:1. Utřete špinavé šperky měkkým hadříkem a aplikujte tuto směs na šperky. Dávejte pozor, aby byla směs dokonale zanesena do všech míst. Když si myslíte, že směs se dostala již všude, umyjte šperky a důkladně je osušte. Vyhněte se nadměrnému tření, protože se mohou jednoduše opotřebovat.

Jak na zlaté šperky?

Vytvořte bylinkovou lázeň. Nalijte několik kapek jemného mýdla do malé misky s vodou bez sodíku (karbonizace uvolňuje a odstraní všechny nečistoty). Pak šperky dejte do malého síta, které dáte do misky na pět minut. Poté se každý kus vyjme a čistí odděleně, například pomocí zubního kartáčku s měkkými štětinami, aby se dostal do všech záhybů. Potom umístěte každý kus do síta a opláchněte ho pod tekoucí vodou. Nezapomeňte důkladně usušit měkkým hadříkem.

Jak se starat o perly?

Vzhledem k tomu, že perly jsou porézní, snadno ztrácí svůj lesk. Ať už jsou to skutečné perly nebo umělé, měli byste je vždy velmi pečlivě vyčistit. Nejprve umístěte perly na měkký hadřík. Poté ponořte čistý štětec do směsi teplé vody a šamponu. Opatrně očistěte každou perlu. Nakonec propláchněte perly čistou vodou a otřete měkkým hadříkem. Pak nechte perlu oschnout. Tento postup bez namáčení je také vhodný pro tyrkysové šperky a jiné porézní kameny.

Jak se starat o bižuterii?

V klenotech, zvláště pokud jsou kameny lepeny, nejsou zasazeny, musíte jednat velmi pečlivě. Použijte látku, kterou namočíte ve směsi mycího prostředku a vody, jemně otřete veškeré skvrny nebo nečistoty z opotřebovaných šperků. Potom “opláchněte” hadříkem namočeným v čisté vodě. Důkladně osušte a položte šperky vzhůru nohama, aby nedošlo k uvíznutí vlhkosti v lepených spojích. Protože kameny jsou často lepeny dohromady a nejsou sázeny, nikdy nečistěte šperky ve vodě, protože lepidlo může jednoduše povolit a kameny mohou vypadnout.

Jak udržet vaše šperky krásné po dlouhou dobu?

Vždy odstraňte prstýnky, když si myjete ruce nebo aplikujete pleťové mléko. Po sundání perel je utřete měkkým hadříkem. Pokud jde o stříbro, to si udržuje lesk tím, jak ho nosíte díky tření, takže je nezapomeňte nosit.