Naši prarodiče konzumovali mnohem více vepřové slaniny než my a přitom je netrápilo tak velké množství nemocí a zdravotních problémů, které trápí dnešní lidi.
Tento vepřový tuk totiž sám o sobě není vůbec zdraví škodlivý, právě naopak.
Samozřejmě, je ho třeba konzumovat ve zdravé míře, ale možná budete sami překvapeni, jaké výhody pro vás bude tato mastná pochoutka mít.
Jaké jsou výhody slaniny pro vaše zdraví
(toto klidně ukažte manželce, když vás bude přemlouvat na zdravou stravu)
- posiluje imunitní systém
- obsahuje Omega 6 mastné kyseliny, které chrání srdce a pomáhají snižovat škodlivý cholesterol
- obsahuje cennou kyselinu arachidonovou
- optimální množství slaniny posiluje stěny a elascitiu cév, reguluje krevní tlak a pozitivně ovlivňují jemné svalstvo
- konzumovat by ji měli zejména kuřáci, obsahuje totiž selen, který zabraňuje oxidaci a snižuje negativní účinky kouření na naše tělo
- obsahuje vitaminy skupiny B, zejména vitamin B3
- balzám na kocovinu – slanina absorbuje nadbytek alkoholu v těle a rychle sníží jeho hladinu
- ve slanině se nachází také kyselina hyaluronová, která se osvědčila v boji proti vráskám.
- jestliže slaninu konzumujete s mírou (doporučená dávka je přibližně 30 gramů), nemusíte se obávat přibírání, právě naopak, na metabolismus má velmi pozitivní vliv
Nemusíte chovat vlastní prasátko, ale kupujte takovou slaninu.
Pokud kupujete syrovou slaninu u řezníka, kupujte ji i s kůží. Z ní totiž uděláte výbornou huspeninu. Ta je skvělá i na vazy, chrupavky a kosti. Ze zbytku si můžete vyrobit výborné domácí škvarky a domácí mast, která je například na takové smažení pokrmů mnohem lepší než rostlinné tuky.
Tajemství nejlepších škvarků pod sluncem
Asi 200 g vepřového sádla bez kůže nakrájíme na kostičky a přendáme na plamen. Za stálého míchání opékáme na plameni, můžeme vidět jak se postupně vypéká voňavé vepřové sádlo.
Nyní necháme na plameni vařit, dokud neuvidíme první obrysy škvarků. Trvá to delší dobu, proto to chce trochu trpělivosti, ale motivací vám bude krásná vůně.
Když už vidíme v tekutině jasně škvarky, naběračkou odebereme šťávu/tuk – pečlivě si ji uchováme a používáme v domácnosti.
Nyní, když jsou škvarky krásné hnědavé, opatrně přidáme do směsi par lžic mléka.
Přidáváme pomalu, mléko slouží k tomu, aby škvarky byly ještě lepší a jemnější. Lehce osolíme a nyní už jen scedíme a škvarky si naložíme na chlebíček.