Sbíráte lipové květy? Je to všelék, který pomáhá s vysokým cholesterolem, tlakem a dokonce i při hubnutí!

4
(1)

Tomáš , 30. 05. 2019

Už naše babičky věděly, že v bylinkách jsou ukryty léčivé účinky na všechny neduhy. Jedním z těchto léčivých rostlin je také květ lípy, který pomáhá bojovat s horečkou, snižuje hladinu cholesterolu, zda pomáhá při migréně nebo nespavosti. Dokonce si z něj umíme připravit nejen čaj, ale také výbornou limonádu plnou vitamínů a minerálů.

Lipové květy

Květ lípy se dá využít nejen jako krásná dekorace, která nám rozvoní pokoj, ale i jako lék. V květech lípy se totiž ukrývá množství cenných látek jako flavonoidy, antioxidanty, éterické oleje, třísloviny, aminokyseliny a vitamin C a E. Díky tomu má řadu pozitivních účinků na naše tělo.

Pozitivní účinky 

  • Účinně posiluje obranyschopnost, čímž se stáváme odolnějším vůči chorobám
  • Snižuje horečku, čímž se stává účinná při léčbě chřipky či nachlazení
  • Podporuje pružnost cév, díky čemuž jsme chráněni před vznikem arterosklerózy
  • Pomáhá tělu vyplavit škodlivé látky z těla, jakož i účinně bojuje se zánětlivými procesy
  • Působí močopudně, čímž napomáhá odstraňovat přebytečnou tekutinu z těla, což může být užitečné při hubnutí
  • Snižuje hladinu cholesterolu
  • Působí proti nespavosti, nervozitě, migréně, zmírňuje stres

Kromě toho, jak jedna z měla rostlin obsahuje fytohormony, které jsou podobné ženským hormonům, a tedy pomáhají snížit příznaky menopauzy, zda zpomalují proces stárnutí. Proto ty z nás, které mají nad 45 let, by měli pít čaj z této rostliny minimálně jednou za čas.

Sběr a sušení lipových květů

U nás se vyskytují nejčastěji dva druhy lípy, a to lípa velkolistá a lípa malolistá. Ideální čas na sklizeň je v měsících červen a červenec, přičemž sbíráme celé květenství is listem. Aby se neodparili cenné látky z této rostliny, sušte ji při teplotě do 35 stupňů Celsia na stinném místě.

Čaj z lípy

Na přípravu čaje z lípy vám stačí jen hrst sušeného květu lípy, které zalijete půl litrem vroucí vody ve skleněné nádobě. Tento odvar nechte louhovat 10 až 15 minut a následně ho sceďte. Čaj lze podávat s medem, citronem nebo přidáním mátových listů.

Limonáda z lípy

V letních vedrech vás může osvěžit limonáda z lipových květů. Je ideální na zhášení žízně, doplnění vitamínů a minerálů, či dokonce na zmírnění bolesti hlavy. Pro přípravu limonády dejte za dvě hrsti sušeného květu lípy do třílitrové nádoby, přidejte 2 až 3 čajové lžíce medu, na plátky nakrájený citron a zalijte 3 litry čisté studené vody. Pro výraznější chuť můžete přidat mátu, bazalku nebo meduňku. Vše dobře promíchejte, zakryjte utěrkou a dejte odstát na 6 až 8 hodin na slunné místo. Na závěr už jen přefiltruje limonádu přes síto a je to.

Znáte i vy nějaký recept na zdravou limonádu? Podělte se on s námi v komentářích.