Němečtí vědci z Max Planck Institute for the Science of Human History a University of Tuebingen částečně rekonstruovali genomy 90 egyptských mumií ve věku od 3 500 do 1 500 let.
Výzkum
Analyzoval jsem to. A došli k závěru: staří Egypťané nebyli Afričané. Někteří byli Turci, jiní byli z jižní Evropy a z míst, kde jsou nyní Izrael, Jordánsko, Sýrie, Libanon, Gruzie a Abcházie
Jedna z mumií, jejichž genom Němci analyzovali.
Na univerzitě v Tübingenu hledají místo pro extrakci DNA: v rukou výzkumníka čelisti staroegyptského muže.
Národy, které formovaly civilizaci starověkého Egypta.
Porovnání s dnešní civilizací
Dříve podobné studie prováděli biologové z genealogického centra iGENEA v Curychu. Analyzovali genetický materiál získaný pouze od jedné mumie.
Ale pak sám faraon Tutanchamon. Jeho DNA byla extrahována z kostní tkáně - konkrétně z levého ramene a levé nohy.
Specialisté IGENEA srovnávali genom chlapce-faraóna a moderních Evropanů. A zjistili: mnoho z nich souvisí s Tutanchamonem. V průměru je polovina Evropanů „tutankhamun“. A v některých zemích je jejich podíl 60–70 procent - například ve Velké Británii, Španělsku a Francii.
DNA byla srovnávána podle takzvaných haploskupin - charakteristických sad fragmentů DNA, které se předávají z generace na generaci a zůstávají téměř beze změny. Faraonovi příbuzní byli „zrazeni“ běžnou haploskupinou zvanou R1b1a2.
Vědci zdůrazňují: Tutanchamon R1b1a2, který je u evropských mužů tak běžný, je u moderních Egypťanů velmi vzácný. Podíl jejích dopravců mezi nimi nepřesahuje jedno procento.
Tutanchamon je genetický Evropan
„Není příliš zajímavé, že Tutanchamon je genetický Evropan,“ překvapil Roman Scholz, ředitel centra iGENEA.
Genetické studie Švýcarů a Němců opět potvrdily, že moderní Egypťané obecně nejsou degradovanými potomky faraonů. Prostě s ním nemají nic společného - jejich dávní vládci. Což svým způsobem vysvětluje zvláštnosti egyptské společnosti.
Samotní faraoni nejsou místní.
„Věřím, že společný předek egyptských králů a Evropanů žil na Kavkaze asi před 9500 lety,“ řekl Scholz. - Asi před 7 000 lety se jeho přímí potomci usadili v Evropě. A někdo přišel do Egypta a šel k faraonům.
Ukazuje se však, že počínaje pra-pra-otcem byli předkové Tutanchamona a on sám osobami kavkazské národnosti.
Přijde čas a oni ožijí
Johannes Krause, paleogenetik na univerzitě v Tübingenu, uvedl v časopise Nature Communications, že genom tří ze 151 mumií, s nimiž němečtí vědci pracovali, byl zcela obnoven. Jejich DNA je dobře zachována. Vědec přežil dodnes. Přežilo to navzdory horkému egyptskému podnebí, vysoké vlhkosti na pohřebištích a chemikáliím používaným k balzamování.
Obnova genomu slibuje - i když ve vzdálené budoucnosti - obnovení jejího vlastníka. Klonováním. To by bylo docela uspokojivé pro staré Egypťany, kteří doufali, že nějak a někdy vstanou z mrtvých. Za to se z nich staly mumie. Bylo to, jako by předvídali, že zbytky masa a kostí přijdou vhod.
Je to všechno opravdu okouzlující. Mrtví, jakkoli hrozně znějí, jsou klíčem ke studiu naší lidské historie. Bez minulosti by neexistovala budoucnost. Mimochodem, Tutanchamon je dokonale zachován, takže mu nic nebrání v návratu z království mrtvých, jak bylo zamýšleno.