Přičicháváním k této bylince si můžete zlepšit paměť až o 75 %

4
(38)

Dalibor , 27. 09. 2019

Odkaz na tuto malou nenápadnou rostlinku najdeme již v Hamletově větě “Rozmarýn je na paměť: Modlete se, milujte se a pamatujte.”

Jedná se o vskutku úžasnou bylinku, jejíž lístečky se v lidové medicíně používají již po celá staletí.

Kyselina karnosolová

z ostatních látek nacházejících se v rozmarýnu, dokáže v mozku zastavovat poškození buněk. Kromě toho zabraňuje degradaci i ostatních buněk v těle. Týká se to hlavně DNA v důsledku vlivu volných radikálů, které jej poškozují. Tato látka má ochranný účinek zvláště na acetylcholin, který je známý tím, že povzbuzuje činnost mozkových buněk si zapamatuje věci a komunikovat mezi sebou navzájem.

Na projevení se uvedeného účinku stačí i velmi malé množství kyseliny karnosolové. Dokonce tak málo, že její aktivní hladiny je dosaženo již samotným přivoněním k rozmarýnu. Odhaduje se, že takovým pravidelným každodenním přičicháváním si dokážete zvýšit kapacitu paměti o 60 až 75 % ve srovnání s ostatními lidmi.

Cineol 1,8 je další látkou v rozmarýnu s účinkem na paměť. Nedávno vědci v jedné studii publikované v deníku Terapeutické pokroky v psychofarmakologii zjistili, že cineol 1,8 má blahodárné účinky na mozek a na zlepšení paměťových schopností. Vědci vystavili 20 účastníků studie různým hladinám rozmarýnové vůně a následně jim vzali vzorky krve na rozbor, aby zjistili kolik absorbovali cileolu 1,8.

Lepší paměť

Následně jim dali udělat několik druhů testů na rychlost, přesnost a náladu s cílem zjistit, zda rozmarýn měl na ně nějaký vliv. Výsledkem bylo, že čím je jeho hladina v krvi vyšší, tím byly jeho pozitivní účinky zřetelnější. Konkrétně naměřili vyšší rychlost a dokonalejší přesnost. Vliv na náladu byl o něco menší.

Studenti v antickém Řecku si do okolí hlavy navykli umisťovat výhonky rozmarýnu během doby, kdy studovali nebo, když se připravovali na zkoušky. Jak je tedy vidět, historie rozmarýnu na podporu mozku sahá přes 2500 let do minulosti.

Dokonce i v současné medicíně je tato rostlinka velmi populární.

Používá se často pro následující účely:

  • na potlačení bolesti hlavy
  • při migrénách
  • na trávicí problémy
  • na svědění pokožky
  • pro uklidnění svalů

Rozmarýn má vskutku široké možnosti využití. Používat se dají buď jeho čerstvé výhonky nebo, pokud je neseženete, náhradou může být rozmarýnový esenciální olej. Ten je možné sehnat v mnoha obchodech se zdravou výživou nebo v obchodech věnovaných aromaterapii či koupit přes internet.