Převratný objev v tradiční medicíně: Příroda může nabídnout účinné řešení i na ty nejtěžší zdravotní problémy

0
(0)

Dalibor , 16. 09. 2024

Vědecké objevy stále více potvrzují, že příroda může nabídnout účinné řešení i na ty nejtěžší zdravotní problémy. Podle studie publikované v magazínu Life Sciences dokázala jedna bylinka, používaná po staletí v tradiční čínské medicíně, zabít až 98 % buněk rakoviny prsu za méně než 16 hodin. Tato bylinka nese název artemisininu, známá také jako pelyněk roční (latinsky Artemisia annua).

Jak artemisininu působí na rakovinu?

Artemisininu byl již dříve známý svou schopností léčit malárii, ale vědci zjistili, že je také účinným bojovníkem proti rakovině. Samotné použití artemisininu vedlo ke snížení počtu rakovinných buněk prsu o 28 %. Pokud se však zkombinoval s železem, výsledek byl ohromujících 98 % zničených rakovinových buněk.

Co je ještě důležitější, zdravé buňky zůstaly nedotčené. To znamená, že tato terapie má potenciál zacílit přímo na rakovinné buňky, aniž by poškodila zbytek těla.

Jak funguje kombinace artemisininu a železa?

Podle studie se artemisininu zaměřuje na rakovinné buňky tím, že útočí na jejich speciální receptory, které v těle napomáhají akumulaci železa. Rakovinné buňky mají mnohem více těchto receptorů než zdravé buňky, což znamená, že artemisininu v kombinaci se železem může přímo zacílit na nemocné buňky, zatímco zdravé buňky zůstávají nepoškozené.

Vědci vysvětlují, že artemisininu narušuje expresi transkripčního faktoru E2F1, který reguluje buněčný cyklus a podporuje růst rakovinných buněk. To vede k přerušení jejich množení a následné apoptóze (programované buněčné smrti) rakovinných buněk.

Historické využití artemisininu

Artemisininu je už po tisíce let používán v tradiční čínské medicíně jako účinný lék proti malárii. Tento extrakt funguje tak, že parazit malárie, podobně jako rakovinné buňky, není schopen přežít v přítomnosti artemisininu, který je obohacen o železo. Objev tohoto mechanismu vedl vědce k tomu, aby zkoumali, zda by artemisininu mohl fungovat i proti rakovině – a výsledky jsou více než slibné.

Budoucnost artemisininu v léčbě rakoviny

Tento převratný objev poprvé provedli bioinženýři Henry Lai a Narendra Singh z Washingtonské univerzity, kteří prokázali, že artemisininu má schopnost selektivně zabíjet rakovinné buňky. Podle nich je to další důkaz, že přírodní látky mohou vyvolat apoptózu rakovinných buněk a že přírodní medicína má v moderní vědě své nezastupitelné místo.

I když bylo dříve obtížné získat extrakt z pelyňku za rozumnou cenu, pokroky v biotechnologii dnes umožňují jeho masovou výrobu. Francouzská farmaceutická firma Sanofi dokonce plánuje každoročně dodávat na trh 50 až 60 tun artemisininu, což by mělo pokrýt celosvětovou poptávku.

Závěr

Objev účinků artemisininu je důležitým krokem vpřed v boji proti rakovině prsu. Kombinace této bylinky s železem má potenciál stát se účinnou, selektivní a šetrnou léčbou rakoviny, která nezpůsobuje vedlejší účinky na zdravé buňky. S masovou výrobou tohoto léku by se v blízké budoucnosti mohla otevřít cesta k širší dostupnosti této revoluční terapie pro veřejnost.