Pozor, na užívání tohoto vitamínu! Může způsobit víc škody než užitku

0
(0)

Dalibor , 30. 05. 2024

Užívání vitaminových doplňků se pro mnohé stalo každodenní rutinou, protože jsou přesvědčeni o tom, že jde o rychlý a pohodlný způsob, jak doplnit potřebnou denní dávku živin.

Vitamín E

Odborníci se však shodují v tom, že takový přístup není nejsprávnější. Zpozornět bychom měli zejména při dávkování vitaminu EPodle výsledků výzkumu kliniky v americkém Clevelandu může každodenní užívání vitamínu E způsobit více škody než užitku.

Na co ho potřebujeme?

Vitamín E nás chrání před vlivem volných radikálů, které běžně v našem těle vznikají. Tito drobní nepřátelé oslabují a rozkládají zdravé buňky, čímž zkracují jejich životnost. Díky vitamínu E jim v tom dokážeme zabránit a zpomalit tak proces stárnutí našich buněk. Významným zdrojem vitaminu E je zelená listová zelenina, rostlinné oleje, ořechy, semena a ryby.

Jedním z důvodů, proč si zvykneme doplňovat vitamin E, je snaha předejít vážnějším chronických onemocněním, jako například srdečně-cévním chorobám či rakovině. Může být však našim spojencům i při kožních problémech, protože urychluje hojení ran, jizev a dokáže zmírnit i následky škodlivého UV záření. Možná nevíte, ale tento vitamin lékaři doporučují svým pacientům jako podpůrnou léčbu při různých onemocněních, včetně poruch plodnosti u mužů, menstruačního cyklu u žen, onemocnění dýchacích cest, svalů, kloubů, chudokrevnosti a mnoha jiných.

Na co si dát pozor?

Nepřežeňte to! Pokud jste zdraví a máte pestrou stravu, nepřehánějte to. " Do rezervy se ukládá v tukové tkáni, v játrech i ve svalech. Zásoby éčka vám mohou vydržet na tři až pět let , "vysvětluje doktorka Béderová, že éčko se jen tak nemine. Z potravy se jím sice nepredávkujete, ale pokud byste si přidali i výživové doplňky, riskujete. Pokud budete dlouhodobě užívat přes dvě stě padesát miligramů denně, " může se dostavit nevolnost, zvracení, nadýmání a průjmy, bolest hlavy či dvojité vidění ".

NIH uvádí, že nahromadění vitamínu E nepředstavuje velké riziko, ale jeho nadměrné užívání může být nebezpečné, protože e vysoké dávky mohou zvýšit riziko krvácení, a to snížením schopnosti krve tvořit sraženiny po poranění nebo úrazu. Zároveň hrozí i krvácení do mozku známé jako hemoragická mrtvice. Odborníci doporučují udržet horní hranici doplňků vitamínu E pro dospělé (ať už přírodních nebo syntetických) na množství 1 000 mg / den. Zároveň však upozorňují, že některé výzkumy uvádějí, že jeho užívání i pod touto hranicí může způsobit problémy. Jeden z nich konkrétně zjistil, že u mužů, kteří užívali 180 mg syntetického doplňku vitaminu E několik let každý den, narůstalo riziko vzniku rakoviny prostaty.

V nesprávné kombinaci může způsobit více škody, než užitku

E-čko je velmi prospěšným vitamínem, který má široké zastoupení v mnoha procesů v našem těle. I přesto může v nesprávné kombinaci s léky či výživovými doplňky udělat více škody než užitku. Než se rozhodnete řešit svůj zdravotní problém, nebo si jen utvrdit své zdraví pomocí tohoto vitamínu, poraďte se se svým lékařem. Pokud ho budete informovat o všech lécích a volně prodejných přípravcích, které užíváte, určitě vám poradí, zda je užívání vitamínu E ve vašem případě potřebné a zejména bezpečné.

Cyklosporin

V kombinaci s vysokými dávkami vitaminu E může dojít k nežádoucím reakcím, protože tento vitamín dokáže zvýšit účinek cyklosporinu používaného k potlačení imunitních reakcí (potransplantaci orgánů, při těžké psoriáze, onemocnění ledvin, těžké revmatoidní artritidě).

Léky na ředění krve

vitamín E stejně zpomaluje srážení krve, což může v důsledku takového současného užívání vést až k zvýšenému krvácení a vzniku modřin.

Léky odbourávány v játrech

vitamín E dokáže snížit účinek takové léčby. Jelikož léků rozkládaných v játrech je poměrně dost, poraďte se o užívání vitaminu E se svým lékařem.
Chemoterapie, radioterapie - onkologickým pacientům se obecně nedoporučuje užívání antioxidantů, včetně vitamínu E, jelikož mohou snížit účinek léčby.
Těhotným, kojícím ženám a malým dětem se bez předchozí porady s lékařem užívání vitamínu E stejně nedoporučuje.

Byl tento článek užitečný? Sdílejte ho se svými přáteli na Facebooku!