Polovina lidí to má v těle, ale nikdo o tom neví: to jsou příznaky střevních červů!

0
(0)

Jan , 01. 08. 2024

Střevní helmintióza není nikterak vzácné onemocnění, nicméně pokud si všimneme příznaků, raději o ní nemluvíme. Střevní červi se však z našeho těla sami nevyloučí, musíme s nimi rozhodně něco udělat.

Prevalence a životní cyklus nitkovce

Každý druhý člověk se během života nakazí nitkovcem. Tento parazit během svého života naklade 5-17 tisíc vajíček, která jsou životaschopná 2-3 týdny. Během této doby vajíčka způsobují nepříjemný, svědivý pocit kolem řitního otvoru. Dítě se rychle znovu nakazí, protože se snaží nepříjemnému svědění ulevit, i když ne vědomě, a pak dotykem na dudlík a ústy se mu infekce vrací do těla.

Kdo je nejvíce ohrožen?

Nitkovec (Enterobius vermicularis), také známý jako dětské roupy se mohou objevit v jakémkoli věku, ale nejčastěji se vyskytují u dětí. Dospělí mají silnější imunitní systém, ale ani v jejich případě není zaručena úplná ochrana. Kromě svědění mohou po čase způsobit i bolesti břicha nebo průjem a v důsledku malabsorpce může docházet k hubnutí.

V důsledku střevních červů se můžeme cítit unavení, neklidní a podráždění. Bezbarvá nehtová lůžka a neklid mohou také naznačovat infekci. Malé holčičky jsou ve zvýšeném riziku, protože u nich může dojít k nákaze pochvy přes malé stydké pysky.

Jak zjistit přítomnost střevních červů?

Diagnostika střevních červů není jednoduchá. Odběr krve není v tomto případě vhodný, spíše by se měl odebrat vzorek z okolí řitního otvoru nebo ze stolice.

Léčba a prevence

Pokud máte v těle střevní červy, doporučuje se dodržovat pokyny lékaře a užívat předepsané léky, protože jinak se parazitů nezbavíme. Doma se doporučuje provádět rozsáhlý úklid a textilie a ložní prádlo prát na 90 stupňů, aby se zabránilo opětovnému nakažení a šíření parazitů.

Střevní červi jsou nepříjemným problémem, ale s řádnou léčbou a hygienou je možné se jich zbavit. Pokud zaznamenáte příznaky, neváhejte kontaktovat lékaře a postupujte podle jeho doporučení.