Tvářemi bankovky byly Marta Cisáriková a Margita Hlaváčiková.
Tato koruna platila neuvěřitelných 27 let
Na papírové bankovce, která v Československu představovala deset korun, byly vyobrazeny dvě mladé dívky.
Tyto dnes již dospělé ženy se nedávno setkaly a diskutovaly o výrobě bankovky. Autorkou bankovky je malířka Marie Medvecká. Pochází z Tvrdošína, kde má galerii. Dívky namalovala, když jim oběma bylo deset let. Marta a Margita byly nerozlučné kamarádky, i když se jejich životy ubíraly různými směry. Margita žije v Trsteném. Přestěhovala se tam, protože odtud pochází její manžel. Marta zůstala v Tvrdošíně.
Dívky si vzpomněly na chvíli, kdy je malíř zachytil
Pro děti to nebylo snadné. Nedokázali si představit, že by část svého dětství strávili ve studiu. Chtěli trávit volná odpoledne venku a hrát si s ostatními. Vzpomněli si, že je malíř musel uplácet sladkostmi, aby ještě chvíli seděli. Mělo to i svou světlou stránku. Někdy si je bral ze školy, aby s nimi mohl pracovat, nebo jim dával drobné za jejich trpělivost. Kresba na směnce musela být samozřejmě schválena. Ministerstvo financí v Praze jej schválilo a návrh šel rovnou do tiskárny.
Dívky se přiznaly, že nejšťastnější jsou podle nich jejich pyšní rodiče
Dívka s šátkem je představitelkou starého Sirotka. Na hlavě má šátek, protože Margita měla krátké vlasy. Druhá dívka v pionýrských šatech s dlouhými spletenými vlasy představuje příchod nové éry, která přichází.
Malíř strávil neuvěřitelné dva roky zachycováním jejich podoby
Důležitým detailem je, že Marta drží štětec, kterého si málokdo všimne, protože je zastíněn opylujícími květy. Dívky si spolu v dětství neustále hrály. Malíř je dobře znal, a možná proto si je vybral jako tváře bankovky. Marta i Margita jsou dodnes dobře známé a těší se zájmu sběratelů. Slováci a Češi žádají o podpisy. Někteří žadatelé jim také posílají známku v obálce, aby nemuseli sami platit za vrácení. Obě se podepisují svým příjmením před svatbou.