Obrovské zjištění! Toto vám prozradí vaše výkaly o vašem zdraví

0
(0)

Dalibor , 05. 06. 2024

Pokud jde o toaletní návyky, jen málo lidí o tomto tématu rád mluví - alespoň ti ve věku nad čtyři roky. Uveďte výkaly - a ti, kteří chtějí mluvit, jsou vyhozeni, nebo se v menší míře objeví podivný výraz, nervózní smích a vtipy o „příliš velkém množství informací“.

Ale vaše výkaly jsou důležitý problém, který si zaslouží vážnou pozornost, bez ohledu na „faktor fu“. Koneckonců, pokud nebudete dávat pozor na to, co zbylo na toaletě, jednoduše spláchnete své zdraví do kanalizace!

Věděli jste, že průměrný člověk vyprodukuje asi pět tun stolice za celý život?

Ukazuje se, že z této hory odpadu se lze naučit spoustu užitečných věcí.

Tvar, velikost, barva a další vlastnosti výkalů mohou hodně napovědět o vašem celkovém zdraví, o tom, jak funguje váš gastrointestinální trakt, a dokonce vás vést v souvislosti s vážnými nemocemi, které můžete mít - například infekce, zažívací potíže atd. dokonce rakovina. Výkaly přicházejí téměř v každé barvě duhy ... a prosím, odpusťte mi, že ve stejné větě používám slova výkaly a duhy.

Ačkoli se „normální“ stolice může lišit barvou, konzistencí a tvarem, stále existují aspekty, které je třeba okamžitě konzultovat. Z tohoto úhlu pohledu budeme v následující recenzi hovořit o tom, co je na toaletě normální a co ne.

Co je normální stolice?

Vaše stolice je ze 75 procent tvořena vodou. Zbytek je páchnoucí kombinací vlákniny, živých a mrtvých bakterií, různých buněk a hlenu. Vlastnosti vaší stolice vám řeknou, jak šťastný a zdravý je váš zažívací trakt - barva, vůně, tvar, velikost, dokonce i zvuk, kterým stolice klesá do vody, a dokonce i to, zda jde pod vodu nebo zůstává na povrchu - všechny tyto důležité a relevantní informace.

Bristolská stoličková stupnice je užitečný nástroj, který vám pomůže pochopit stav věcí. V ideálním případě by vaše stolice měla odpovídat typům 3, 4 a 5, od „klobásy nebo hadího masa s měkkým a hladkým povrchem“ po „měkké hrudky, které snadno procházejí konečníkem“. Typ 4 je zlatá střední cesta.

Vlákno dodává stolici objem a působí jako lepidlo, aby se stolice nerozpadla. Měkká stolice, ale nikoli průjem, může být spojena s intolerancí laktózy, umělými sladidly (sorbitol a splenda) nebo reakcí na fruktózu nebo lepek.

Podívejte se, poslouchejte a voněte - a poté se umyjte

Podíváte se tedy na toaletu: je tam všechno v pořádku? Následující tabulka vám pomůže zjistit, co hledat, abyste si zbytečně dělali starosti. Samozřejmě existuje řada známek, které MUSÍ znepokojovat, a jsou tam také uvedeny. Pokud jsou změny stolice doprovázeny bolestmi břicha, sdělte to svému lékaři.

Cítí zápach z křesla?

Pokud má vaše stolice extrémně nepříjemný zápach, nelze to ignorovat. Mám na mysli vůni, která je mnohem horší než obvyklý zápach zápachu výkalů. Fetidní stolice mohou být spojeny s řadou zdravotních problémů, jako jsou:

Celiakie

Crohnova nemoc

Chronická pankreatitida

Cystická fibróza

Cystická fibróza (CF) je stav způsobený vadným genem, který způsobuje, že tělo produkuje abnormálně hustý lepkavý hlen, který se hromadí a způsobuje život ohrožující plicní infekce a závažné zažívací potíže. Většina případů CF je diagnostikována před dosažením věku 2 let, takže tento problém je častější u kojenců a malých dětí.

Jelikož se věnujeme věcem, které páchnou, zapamatujme si plyny. Je normální vypouštět plyn (plynatost) . Je to nejen normální, je to také známka toho, že biliony pracovitých střevních bakterií dělají svou práci dobře. Lidé uvolňují plyny v průměru 14krát denně - od 0,5 do 2 litrů! 99% plynu je bez zápachu, takže možná ani nevíte, že se to děje. Přemýšlejte - kdyby nebylo toho, praskli bychom jako balónky!

Zácpa a průjem

Zpracování potravy na výkaly a jejich vyloučení trvá v průměru 18 až 72 hodin. Pokud se tato doba výrazně zkrátí, objeví se průjem, protože střeva nemají čas absorbovat veškerou vodu. Naopak, pokud se tato doba prodlouží, může dojít k zácpě, protože se absorbuje příliš mnoho vody, což způsobí, že stolice ztvrdne a vyschne.

Zácpa je definována jako namáhavá stolice s tvrdou a suchou stolicí; současně se zpravidla snižuje frekvence stolice. Napínání je neobvyklé, stejně jako pocit neúplného vyprazdňování, nadýmání, křečí nebo letargie po vyprázdnění. Ve věku nad 65 let se riziko zácpy významně zvyšuje.

Chronická pokročilá zácpa může způsobit zablokování stolice, což je vážný zdravotní stav. Laxativa je třeba se vyhnout za každou cenu a používat je pouze jako poslední možnost.

Jak dosáhnout dokonalé střevní motility

Většině gastrointestinálních problémů lze předcházet nebo je lze vyřešit jednoduchými změnami stravy a životního stylu. Pokud máte potíže s vyprazdňováním nebo se necítíte dobře, podívejte se na následující faktory a přemýšlejte o tom, co můžete udělat pro změnu. Tyto strategie mohou pomoci předcházet zácpě nebo průjmu a také zabránit opakování.

Vylučte ze své stravy všechny zdroje lepku (nejčastější jsou pšenice, ječmen, žito, špalda a další obiloviny)

Jezte stravu, která zahrnuje celá jídla, bohatá na čerstvou biozeleninu a ovoce, které vám dodají živiny a vlákninu; většina vlákniny by měla pocházet ze zeleniny, nikoli z obilovin

Vyvarujte se umělých sladidel, přebytečného cukru (zejména fruktózy), chemických přísad, glutamátu sodného, ​​nadměrného množství kofeinu a zpracovaných potravin, které jsou všechny škodlivé pro gastrointestinální trakt

Posilte svou střevní flóru přidáním přirozeně fermentovaných potravin, jako je kysané zelí, okurky a kefír do vaší stravy (pokud máte mléčné výrobky). přidejte probiotika, pokud si myslíte, že ve stravě nedostáváte dostatek prospěšných bakterií
Zkuste zvýšit příjem vlákniny - jitrocel a čerstvě mletá organická lněná semínka stojí za zvážení (zaměřte se na 35 gramů vlákniny denně). Udržujte rovnováhu vody - pijte spoustu čerstvé, čisté vody.

Vyvarujte se farmaceutických léků, jako jsou léky proti bolesti, jako je kodein nebo hydrokodon, které zpomalují činnost střev, antidepresiva a antibiotika, která mohou způsobit různé poruchy trávicího traktu

Vyřešte emocionální problémy pomocí nástrojů, jako je EFT

Zvažte podřepu k defekaci, která napíná konečník, uvolňuje puborektální svaly a stimuluje úplné vyprázdnění střev bez stresu. Vědecky prokázáno, že zmírňuje zácpu a hemoroidy

Zkuste použít bidet

Praktickou a cenově dostupnou alternativu k toaletnímu papíru zkuste bidet. Poté je nepravděpodobné, že se vrátíte k toaletnímu papíru! To nelze srovnávat s bidetem! Bidet je mnohem měkčí a méně dráždí pokožku než papír a vaše ruce zůstanou čisté. Když jsem na služební cestě, nejvíce mi chybí bidet. Bidety miluje téměř každý, kdo je má.