Noční můra každého rodiče! Jak zachránit dítě před udušením do 3 minut? Viz video

0
(0)

Dalibor , 10. 11. 2019

Je více než jisté, že noční můrou každého rodiče je ocitnout se v situaci, kdy se jeho dítě dusí a nevědět mu pomoci. Často se to stává zejména u dětí, které spolknou cokoli, co mají po ruce (mince, oříšky, arašídy, semínka). Jde o nebezpečnou situaci, která může způsobit udušení. A jak v takové chvíli zareagovat? Naučte se jak postupovat.

Krok 1: Analyzujte situaci

- Pokud dítě vydává podivné zvuky jako kašlání nebo lapání po dechu, může to být zapříčiněno cizím předmětem, který brání přísunu vzduchu.

- Pokud je dítě ticho, zatímco jeho ústa jsou otevřené a tvářička začíná být červená až fialová, znamená to, že dýchání je znemožněno a dítě potřebuje okamžitou pomoc.

- Pokud dítě hlasitě pláče a kašel je opravdu těžký, může cizí předmět odstranit i samo jeho postupným vykašláváním. Pokud je kašel naopak slabý a zní skoro jako dušení se, měli byste mu pomoci čím dříve.

Krok 2: Pokuste se eliminovat cizí předmět z dýchacích cest

Jak? Údery na jeho zádíčka.

- Sedněte si na lýtka a předloktí položte na stehno dlaní nahoru.

- Dítě položte na své předloktí tak, aby jeho bříško bylo na vašem předloktí a rukou mu chytíte čelist. Hlavička dítěte by měla být položena níže než jeho tělíčko. Dítě udeřte po zádech 5x. Nebojte se vyvinout trošku více síly.

Pokud to nepomůže, vyzkoušejte tlak na bříško a to tak, že dítě si položíte do klína a rukou mu zachytíte hlavičku, která musí být na nižší úrovni než jeho tělo. 2 prsty volné ruky přiložíte střed hrudníku těsně pod bradavky. Mačkáte do hloubky asi 4 cm a tento pohyb opakujete 5krát. Celý tento proces opakujete, dokud se cizí předmět nedostane z dýchacích cest.

Krok 3: Pokud nic nepomáhá, vyzkoušejte umělé dýchání

Viz video, které vám ukáže, jak dát novorozenci umělé dýchání.

👍 Tento návod je užitečný