Nikdy neignorujte těchto 8 příznaků! Mohou znamenat, že máte cukrovku aniž byste o tom věděli

0
(0)

Dalibor , 30. 05. 2024

Cukrovka je nebezpečná nemoc, která začne ztrpčovat váš život až v určitém pozdějším stadiu, které bohužel již není zvratné. Proto platí, že čím dříve ji odhalíte, tím lepší šance na uzdravení. Toto je 8 nenápadných příznaků, o kterých byste nikdy neřekli, že mohou signalizovat cukrovku.

Možná některé z těchto příznaků pozorujete i vy, a přitom si myslíte, že o nic vážného nejde. No cukrovka jakož i jiné vážné choroby, začne útočit potichu a pak propukne v plné síle. Naučte se rozeznat prvotní příznaky.

1) Ztuhlost svalů

Máte pocit, že vám občas tuhnou svaly v rukou nebo nohou? Pociťovat to můžete jako obyčejné brnění či mírnou namožené svaly. I takový běžný jev, který nejednou přikládáme nošení těžkého nákupu nebo fyzické námaze v zahradě však může signalizovat, že něco není v pořádku. Cukrovka totiž postihuje i nervy a ty vám o dají pocítit přesně takto.

2) Problematická kůže

Není kožní onemocnění jako kožní onemocnění. Pokud se vám znenadání začal měnit pigment na pokožce rukou, nohou, břicha, nebo prakticky kdekoli na těle, spozornejte. Totéž, pokud se vám začaly objevovat pupínky a puchýřky, při kterých nevíte identifikovat, z čeho jsou.

3) Rozmazané vidění

Rozmazané vidění nejednou připisujeme únavě, propracovanosti, zda celkovému vyčerpání z práce nebo z probdělé noci. Ať už spíte dobře, nebo ne, rozmazané vidění může signalizovat poruchu hladiny glukózy v krvi, proto byste měli být obzvlášť obezřetní. Určitě jste už totiž slyšeli, že cukrovka mnoha lidí dovedla k nedokonalé nebo i úplné slepotě.

4) Pomalé hojení ran

Pomalé hojení ran může být příznaků několika onemocnění, mezi jinými však i cukrovky. Pozor si dejte najmou pokud jste ve vyšším věku a užíváte léky na ředění krve.

5) Ztráta hmotnosti a hlad

Tyto dvě věci se naoko tak odlišují, jak se v tomto případě spojují. Pokud jste začali zničehonic hubnout, ztrácíte kalorie například v důsledku častého chození na záchod. Pokud jste hladoví, znamená to, že cukrovka nedovolte buňkám absorbovat dostatečné množství glukózy. Rozhodně utíkejte k lékaři.

6) Únava

Unavení můžete být samozřejmě z čehokoliv. Od nedostatečného spánku, přes vliv léků, až po chronickou spavost, kterou může způsobovat i začínající cukrovka. Je to jednoduchá matematika. Jste ospalí? Nemáte dostatek cukru. Permanentně!

7) Citlivost na infekce

Infekce se na vás mohou lepit více a intenzivněji mohou také probíhat. Je to v důsledku probíhající nebo jen začínající cukrovky. Dejte se raději vyšetřit u obvodního lékaře a případně si vyžádejte papír k diabetologovi.

8) Žízeň a močení

Pokud často pijete a hodně i močíte, pak je pravděpodobné, že můžete mít cukrovku. Oba příznaky jsou totiž jedněmi z prvních, které se u většiny pacientů projeví. Pokud se však neprojevily u vás, nic to neznamená. Mohou a nemusí se projevit i později.

Zdroj: icreative.am