Nejjednodušší způsob jak se zbavit bolesti krční páteře bez prášků, za několik minut

0
(0)

Dalibor , 13. 08. 2022

Stále více lidí trpí bolestmi zad. Chronická bolest vzniká hlavně v důsledku sedavé práce a pohodlného životního stylu. Nedostatek pohybu způsobuje oslabení zadních svalů, což má za následek nesprávné držení těla a následně se připojuje k bolesti. Opotřebení páteře však také přichází s věkem, proto je důležité mu věnovat náležitou pozornost. Měli byste vědět, že největší problémy jsou způsobeny krční páteří a oblastí křížů, které jsou denně nejvíce přetížené.

Stejně jako u většiny zdravotních problémů je prevence důležitá. To platí i v tomto případě. Nejúčinnější prevencí je jednoduché cvičení, které můžete dělat doma, a pokud se stanou vaší každodenní činností, pomůže nejen předcházet bolestem zad, ale také se jí zbavit. Kromě toho mějte na paměti, že bolesti zad mohou být způsobeny nesprávnými technikami zvedání.

Správná technika pro zvedání předmětů


V žádném případě byste se neměli pokoušet zvedat váhu nakláněním dopředu. Ohněte nohy na kolena a přikrčte se, abyste uchopili náklad. Chcete-li jej udržet co nejblíže vašemu tělu, pokuste se při zvedání přenášet hlavní zatížení na vaše nohy, nikoli na záda. Nikdy nezvedejte těžké předměty nad úroveň ramen. Při zvedání nebo pohybu těžkých předmětů buďte také opatrní, abyste své tělo neotáčeli ani nenakláněli.

Ztuhlost svalů může také způsobit bolest zad. To je způsobeno nesprávným sezením v kanceláři nebo v autě, které si mnozí z nás ani neuvědomují. Nejmenší nesprávný pohyb může svaly zvýšit ve zvýšeném napětí, což vede k přetížení a následně k bolesti.

Pokud pracujete na počítači, hraje důležitou roli umístění monitoru. Čím je nižší, tím více je hřbet zaoblený. Proto by měl být na úrovni očí a měl by být co nejvíce soustředěn. Stejně důležitá je výška stolu, na kterém je umístěn monitor a klávesnice. Lokty by měly být v úhlu 90 stupňů a ramena by měla být uvolněná.

Efektivní cvičení pro krční páteř, které můžete dělat doma

Pokud existují důvody, proč nemůžete zahrnout aktivní pohyb do svého každodenního života, alespoň se naučte tato jednoduchá cvičení, která vám pomohou bojovat proti bolesti zad.

 1. Posaďte se na podložku v turecké židli, položte dlaně na kolena a dechem pomalu vypněte hruď. Vytáhněte čepele k sobě a složte záda.


  S výdechem táhněte hlavu zpět až k hrudi, ohněte kulatá záda tak, že se rovnými rukama přimkli kolen. Vydechněte a prociťte natažení páteře. Opakujte několikrát.

 2. Vraťte se do výchozí pozice do tureckého sedu. Dlaň levé ruky položte na zem a pravou ruku natáhněte nad hlavou doleva. Táhněte co nejdále. Pozici držte zpevněnou.

  Totéž opakujte do druhé strany. Nezapomínejte pravidelně dýchat.

 3. Pravou ruku položte na levé koleno. Prsty levé ruky položte na zem za záda, narovnejte se tak, abyste cítili, že páteř je natažená a otočte se do levé strany.

  Totéž opakujte i do druhé strany. Do otáčivého pohybu zapojte i krk, brada směřuje k ramenu.

 4. Vraťte se do výchozí polohy. Z tureckého sedu změňte polohu tak, že obě dlaně položte před sebe na zem, pomalu se prehupnite dopředu a koleny si klekněte na podlahu. Kolena musí být položeny přesně v úrovni boků a ramena směřují kolmo na zápěstí.

  V této poloze opět s nádechem přehněte záda, jako při prvním cviku v sedě. Hlava směřuje nahoru.  S výdechem táhněte hlavu dolů, brada směřuje k hrudi a záda je zakulacený. Opakujte několikrát.

 5. Vraťte se do výchozí polohy. Přeneste váhu na levou ruku, zvedněte pravou ruku co nejvýše, otočte hlavu směrem vzhůru, oči dívají na zvednutou ruku.

  Potom pravou ruku provlékněte pod levou, prsty opět směřují co nejdále, aby se zádové svalstvo co nejvíce protáhlo.

  Pro ještě lepší účinek, položte levou ruku za hlavu. Setrvejte v této pozici a klidně dýchejte. Totéž opakujte na druhou stranu.

 6. Tento cvik je výborný pro křížovou oblast zad. Lehněte si na podložku, pravé koleno přitáhněte k hrudi a pomalu přetočte na levou stranu. Pravé rameno táhněte k zemi a ruku narovnejte. Otočte hlavu a dívejte směrem k ruce. Dýchejte pravidelně a vydržte několik sekund.

  Pro ještě lepší účinek můžete koleno zvednout o trochu výš.

  Opakujte do druhé strany.

 7. Nakonec zůstaňte chvíli ležet na podložce, dlaně směřují nahoru, tělo je uvolněné, pravidelně dýchejte. Soustřeďte se na své tělo, na páteř, jaký máte pocit po provedení těchto cviků. Měli byste cítit úlevu od bolesti a napětí by se mělo zmírnit.

Video se správnou technikou