Neignorujte Těchto: 10 skrytých signálů, že můžete mít problém s játry

0
(0)

Dalibor , 29. 05. 2024

Lidská játra je důležitý orgán těla, nezbytný pro zdravý životní styl. Jeho hlavní funkcí je rozklad živin z jídla, které jíme, a pomoc při trávení. Provádí několik dalších funkcí, proto je důležité věnovat pozornost zdraví jater.

Zde jsou příznaky poškození jater, které je třeba brát vážně:

1. Změny na kůži a nehtech

Jedním z viditelných příznaků poškození jater je změna barvy kůže. Pokud se vaše pokožka začíná stávat bledší nebo žlutá a špičky nehtů jsou žluté, pak játra nepracuje dobře a potřebuje pomoc. Játra neuvolňuje toxiny, což vede k akumulaci bilirubinu pod kůži.

2. Změny v oblasti břicha

Játra se nachází v blízkosti hrudníku, když se začne zhoršovat zdraví jater, způsobuje bolest v dolní části břicha a žeber.

3. Časté pocity plynatosti

Pokud často trpíte pocitem plynů, doprovázený tlakem ze stolice, znamená to, že játra není schopna vylučovat trávicí šťávy, které jsou nezbytné pro štěpení jídla. To také znamená, že problémy s játry ovlivňují trávicí systém.

4. Únava

Když játra rozkládá potraviny, uvolňuje energii používanou při provádění každodenních úkolů. Únava je známkou nedostatku energie, což může naznačovat, že játra není schopna správně provést svou práci.

5. Změny v moči

Když naše játra začíná pracovat abnormálně, může způsobit tmavší moč. Může se také stát krvavým nebo dehtovým zbarvením. Někteří lidé si myslí, že tato změna barvy je způsobena dehydratací, ale pokud pijete dostatek tekutiny, ukazuje to na slabé zdraví jater.

6. Svědivá kůže

Indikátor jaterních problémů spojených se svědivou pokožkou. Pokud na kůži najdete svědící oblasti, pak se stále zhoršuje váš náznak problémů s játry.

7. Nevolnost

Poruchy trávení, jako je žaludek a pálení žáhy, jsou příznaky poškození jater. Pokud se problémy s trávením nebo nevolností nezlepší s výživovými změnami, je to jistý znak poškození jater. V závažných případech může vést i ke zvracení.

8. Závažná ztráta hmotnosti

Náhlá neplánovaná ztráta hmotnosti může být považována za příznak poškození jater. Pokud ztratíte váhu, může to být způsobeno ztrátou chuti k jídlu, co se stane, když játra bude slabá.

9. Zadržování tekutin

Retence tekutin v různých částech těla, zejména v nohách, je známkou slabosti jater. Pokud opatrně stisknete prst na opuchlém místě, otisk zůstane během několika sekund během otoku.

10. Změny stolice

Změny stolice mohou naznačovat problémy s játry. Jestliže zaznamenáte stopy krve v koupelně, zavolejte svého lékaře. Další příznaky poškození jater související se stolicí mohou zahrnovat období zácpy nebo syndromu dráždivého střeva.