Každá žena v domácnosti se občas potýká s nevzhlednými skvrnami na kohoutcích, povlakem na konvici nebo usazeninami v záchodové míse, o vodním kameni v pračce se raději ani nezmiňujeme. Jak se ho ale zbavit? Tyto osvědčené triky vám pomohou.
Skvrny na kohoutku
Většina kovů se obejde bez všudypřítomného vodního kamene, který se usazuje v koupelně, kde se dá. Ale vzpomeňte si, jak babička čistila vodní kámen roztokem octa nebo sody a věci čistila citronem. Stačí, když jimi oblast potřete, necháte působit - čím více je povrch narušený, tím déle - a poté opláchnete. Ale buďte opatrní! Například lesklé chromované baterie můžete poškodit.
V konvici
Šedý povlak na stěnách a dně konvice nepůsobí atraktivně. Je však zbytečné kupovat speciální prach a tablety na jeho odstranění. Stačí převařit vodu s decilitrem octa nebo lžící kyseliny citronové a pak ji nechat chvíli (nejméně hodinu, ale klidně až přes noc) "odstát" (u silnějších usazenin je třeba postup opakovat). Vodní kámen se uvolní a poté se rozpadne. Poté konvici několikrát propláchněte horkou vodou. Mechanickým mícháním obsahu konvice se vodní kámen uvolní a rozpustí ze stěn konvice i z výlevky.
V pračce
Aby pračka správně fungovala, je nejlepší pravidelně odstraňovat vodní kámen. Jednou z možností je nalít jednou měsíčně do bubnu pračky 0,5 litru octa a zapnout program na 90 stupňů. Další metodou je přidání 2 polévkových lžic octa do prostoru pro oplachování při každém praní. Prádlo nebude cítit octem, ocet působí preventivně proti tvorbě kamenů a má také dezinfekční účinky.
V záchodové míse
Časté splachování, zejména když je voda tvrdší, vytváří v záchodové míse hnědé usazeniny, které vypadají velmi nevzhledně. Stačí před odchodem do práce nalít do záchodu kuchyňský ocet (celý litr) a nechat ho tam celý den. Po návratu domů pak stačí toaletu důkladně vydrhnout záchodovou štětkou. Pokud je mísa opravdu ucpaná, pomůže vám solný roztok. Stačí ho nalít do mísy, nechat chvíli působit a pak toaletu důkladně vydrhnout kartáčem.
Zdroj: lepsizena.cz