Lidská evoluce se nikdy nezastavila: Takto bude vypadat člověk za několik let

0
(0)

Dalibor , 04. 06. 2024

Podle zpráv se vědcům podařilo vytvořit obraz lidské tváře budoucnosti a nyní víme, jak bude náš druh pravděpodobně vypadat v blízké budoucnosti.

Tvář lidstva

Jak moc se ale změnila naše tvář od doby, kdy se na Zemi objevili lidé?

„Tvář“ lidstva se za poslední dva miliony let značně změnila. Ale tato změna se nezastavila.

Podle výzkumníků je naše tvář stále v procesu transformace a bude se nadále vyvíjet, aby lépe reagovala na nové potřeby.

Vědci věří, že zatímco některé rysy obličeje zůstanou stejné, jiné se budou muset přizpůsobit a vyvinout se do nové reality a budoucích podmínek.

Jsme nejvýraznější druh na zemi

Výrazy obličeje se změnily a ze zastrašování se staly harmoničtějšími, aby spolu vycházely a mohly žít s ostatními.

Lidská tvář se dále vyvinula v nejvýraznější druh na Zemi.

Otázkou, která odborníkům vadila, však bude, jaké budou tváře budoucnosti?

Podle mezinárodních odborníků již existují určité náznaky k vyřešení záhady.

Budeme mít větší mozek?

Jedna z velkých změn přímo souvisí s velikostí mozku a souvisí s jeho vlastní evolucí, která nám umožnila mít významnější možnosti, protože jsme sociální, kooperativní bytosti a tyto vlastnosti potřebujeme.

Jako ve starém dilematu dříve; vejce nebo kuře, není přesně známo, zda jsme expresivní, protože máme mozek, který nám to umožňuje, nebo kvůli naší expresivitě byl náš mozek lépe vybaven.

Skutečnost, že tvář je mezi lidmi tak známá, protože každý, kdo vidí tvář, zná její tvář, ve skutečnosti neznamená, že jde o charakteristiku, která v přírodě převládá.

Podle Penny Spikins, paleolitické archeologky z York University, „máme oči velmi blízko u sebe a těšíme se, lidské zubní oblouky jsou ve srovnání se zbytkem těla nepoměrně malé a máme menší zuby. To znamená, že fyzická vlastnosti našeho obličeje mají neobvyklou povahu, “

To, co jíte, bude formovat váš obličej

David Perrett, výzkumný pracovník na univerzitě v Saint Andrews a autor knihy „In Your Face: The New Science of Human Attraction“, vysvětluje, že strava se neustále mění a to má také vliv na tvar obličeje.

Naše tváře se od společného předka, kterého jsme před asi 6 až 7 miliony let sdíleli s šimpanzi, hodně změnily.

Mezi hlavní ukazatele patří snížený hřeben obočí, zploštělé čelo, méně výrazná tlama a brada.

Naši nejstarší předkové byli opakem tohoto popisu: výrazné čelo, výrazná tlama a silná brada.

„Základní forma lidské tváře se objevila asi před dvěma miliony let a změny od té doby zdůraznily postupné snižování frakcí,“ řekl Erik Trinkaus, profesor na katedře antropologie na Washingtonské univerzitě.

Navždy mlád?

Pokud se lidská lebka bude nadále vyvíjet, vědci očekávají, že dosáhne juvenilizace z hlediska lebečních rozměrů, což povede k menší tváři s úměrně většími cestami očí, menší bradě a kulovitější a vyvinutější lebeční klenbě.

To by se dalo očekávat, kdyby existoval proces známý jako „neoteny“, což znamená, že by si lidé po dosažení dospělosti skutečně uchovali svůj mladistvý vzhled.

Menší tvář, větší lebka, tvář budoucnosti?

Fotografie  jak dle vědců budeme vypadat

Jinými slovy, člověk budoucnosti, tvrdí odborníci, bude mít pravděpodobně menší tvář a větší lebku než dnešní lidé.

Aby však k této evoluci mohlo dojít, vědci tvrdí, že je nutná změna v ženské pánvi, jejíž porodní cesty jsou již extrémně úzké, a proto se mnoho dětí rodí předčasně a musí s určitými omezeními dospět postnatálně.