--> --> Je velkou chybou dávat hřiby do mrazáku, hrozí vážné zdravotní následky - iRecept

Je velkou chybou dávat hřiby do mrazáku, hrozí vážné zdravotní následky

-->
-->
0
(0)

Tomáš , 18. 06. 2024
-->

Houby můžeme zavařovat, sušit, ale také zamrazit. Zmrazení hub má ale svá pevná pravidla, která se musí dodržovat, aby houby nebyly škodlivé rpo naše dzraví.

-->

Houby

Řada lidí si nosí domů každý rok plné koše vynikajících hub. Možná, že si ale některé krásné hříbky chcete ponechat na pozdější konzumaci třeba uprostřed zimy. A ideální volbou je právě zmrazení. Představíme vám ten nejlepší správný způsob, abyste si je mohli vychutnat kdykoliv vás napadne.

 

Houby můžete omýt

Nejprve je potřeba si připomenout, že je velmi důležité, abyste sbírali a uchovávali jen skutečně kvalitní a zdravé houby. Takové, které nejsou napadené plísní ani jinými lesními chorobami. Před zmrazením je vždy důkladně očistěte a na rozdíl od hub, které jsou určené k sušení, je můžete propláchnout pod tekoucí vodou.

 

-->

Babky i lišky

Nejvhodnější pro zmrazení jsou všechny hřibovité houby, a to včetně babek, které se naopak nemají sušit. Více o tom, proč i jak správně houby sušit, jsme psali zde. Zmrazit se dají i další druhy hub, například žampiony, lišky anebo jedlé holubinky.

 

Syrové jsou toxické

Než dáte hřiby do mrazničky, předvařte je. V žádném případě je nedávejte do mrazáku v syrovém stavu. Houby se totiž nezamrazí okamžikem, kdy zavřete dvířka mrazáku. Uvnitř hub jsou enzymy, které se je snaží ze všech sil zlikvidovat a rozkládají je. Během toho se neustále uvolňují mykotoxiny, což jsou škodliviny, které pak napadají hlavně slinivku. A než se hřiby zamrazí na nějakých minus dvacet a činnost enzymů ustane, trvá to několik hodin. Proto je dobré je nejprve tepelně upravit.

 

-->

Mražené půlky

Houby můžete rozpůlit nebo rozkrájet na čtvrtky, malé hříbky nechejte v celku. Kousky pak vhoďte do vroucí vody, v níž je sůl a trochu octu. Délka vaření odpovídá jejich velikosti a tuhosti, to znamená 4 až 8 minut. Po uplynutí času je ochlaďte ve studené vodě. Teprve až vychladnou a oschnou, dejte houby do sáčku a teprve pak do mrazáku.

 

Předvařené plátky

Pokud si chcete přidělat trochu víc práce, můžete houby před zmrazením nakrájet na silnější plátky a pak je čtyři minuty předvařit. I v tomto případě přidejte sůl i ocet. Postup je pak stejný jako u půlených plodnic.

 

 
-->

Dušení hub

Jestli jste se rozhodli, že houby podusíte, nakrájejte je na větší plátky a duste je nejprve v troše vroucí vody a ve vlastní šťávě a až potom přidejte trochu oleje. Poté celou nádobu i s houbami ochlaďte ve studené vodě. Vychladlou směs dávejte do kelímků nebo misek a zamrazte.

 

-->