Jak včas odhalit příznaky Trombózy? Často jsou nenápadné a ignorujeme je

0
(0)

Míša Kvapilová , 13. 06. 2019

Trombóza je zdravotní problém, který postihuje velké procento lidí. Je to sice léčitelná choroba, ale způsobů léčby je ejn omezené množství. Velkým rizikem je, že příznaky tohoto zdravotního problému jsou poměrně nenápadné a lidé je často ignorují, dokud nemoc nedosáhne pokročilého stádia. Tato nemoc může být i smrtlená. 

Trombóza

Tento dzarvotní rpoblém pochází z žil a tepen v našem těle. Jedná se o jakýsi obranný mechanismus našeho těla před poškozenou žílou. Vznikne krevní sraženina, která v mnoha případech putuje na místo, kam nemá a člověku způsobuje vážné zdravotní komplikace nebo v určitých případech i smrt. 

Velkým problémem je fakt, že mnoho lidí nezná přesné příznaky tohoto zdravotního problému a nevědomě je ignorují. Riziko nemoci potom odhalí až příliš pozdě a léčba je komplikovanější. Současně si mnoho lidí není vědomo toho, co všechno způsobuje krevní sraženiny, které jim mohou ohrozit život. 

Příčiny

  • Nadváha
  • Porucha srážlivosti krve
  • Rakovina či její léčba
  • Poranění svalstva a zlomeniny kostí
  • Operace
  • Dlouhé sezení
  • Hormonální léčba i antikoncepce
  • Těhotenství a období 6ti nedělí po porodu
  • Onemocnění srdce

Příznaky trombózy

Samotná trombóza se vyskytuje hluboko v žilách a sraženina se dostane v mnoha případech do plic. Sraženina může putovat však i do jiných částí těla jako je třeba mozek. Následky mohou být fatální.

Žilní trombóza

Krevní sraženina se vytvoří hluboko v žilách končetin. Tato místa jsou rozpoznatelná díky tomu, že kolem sraženiny se zvětšuje tkáň a místo je na dotek citlivé. Dochází k zabarvení kůže do červena nebo modra. Toto místo je také často na dotek teplejší než okolí. 

Embolie plic

Mezi příznaky krevní sraženiny v plicích je výrazná dušnost, rostoucí bolesti na prsou, zvyšující se tlukot srdce a nepříjemný kašel, který může být doprovázen kapkami krve. 

Diagnóza krevních sraženin

Abyste krevní sraženiny odhalili, nejlepší a nejsnadnější cestou je ultrazvuk nebo magnetická rezonance. 

Léčba

Lékař musí určit, kde se krevní sraženina vytvořila a je potřeba provést chirurgický zákrok v dostatečné vzdálenosti od místa vzniku. 

Prevence

Krevní sraženina obvykle vzniká v důsledku různých poruch krevního obrazu, kouření, zvýšeného krenvího tlaku, nadměrné hmotnosti, vysokého cholesterolu nebo cukrovky. O prevenci je proto potřeba se poradit s lékařem.

👍 Tento návod je užitečný