Jak poznat, že na sobě máte infikované klíště? Tohle by měl vědět každý!

0
(0)

Dalibor , 20. 06. 2024

Klíšťová encefalitida je zrádná nemoc. Věnujte pozornost varovným známkám této nemoci

Sezóna klíšťat je opět v plném proudu. Tito malí paraziti jsou nositeli některých závažných onemocnění. Bohužel i klíšťová encefalitida, která může mít fatální následky na lidské zdraví. Podle jakých příznaků tuto nemoc poznáte a jak se před ní můžete nejlépe chránit?

V jakých případech se vyskytuje klíšťová encefalitida?

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění, které napadá nervový systém. Jeho vektorem je infikovaný klíště. Můžete se nakazit touto zákeřnou chorobou nejen po nasátí klíštěte. Klíšťová encefalitida se na vás může šířit, i když na svého psa nebo kočku zatáhnete klíště. Ve výjimečných případech se klíšťová encefalitida vyskytuje také v důsledku pití čerstvého mléka nebo konzumace nepasterizovaných mléčných výrobků z infikovaných krav, ovcí nebo koz.

Klíšťata odstraňte co nejdříve

Po návratu z přírody nebo ze zahrady je důležité mít úplný výhled. Proč je to důležité? Pokud se klíště připojilo k části vašeho těla, co nejdříve jej odstraňte. Klíšťová encefalitida se snadno přenáší již dvě hodiny po infekci infikovaného klíštěte.

Jak na začátku detekovat klíšťovou encefalitidu? Věnujte pozornost příznakům

Našli jste na sobě klíště? Sledujte oči na stopkách. Již v první fázi se klíšťová encefalitida projevuje jako běžná chřipka. Můžete mít víc než jen teplotu. Dalším příznakem klíšťové encefalitidy v první fázi je bolest hlavy, bolest svalů a kloubů, celková únava, ale také bolest v krku nebo nevolnost.

Proč je dobré v první fázi detekovat klíšťovou encefalitidu? Během druhé fáze, která se projevuje silnými bolestmi hlavy, horečkou, nevolností, zvracením, třesem, křečemi nebo dvojitým nebo rozmazaným viděním, dochází k poškození mozku. Klíšťová encefalitida konkrétně představuje zánět mozku nebo mozečku.

Třetí fáze klíšťové encefalitidy znamená trvalé následky

Pokud se u infikované osoby do třetí fáze vyvine klíšťová encefalitida, má to trvalé následky. Může to být ochrnutí svalů na obličeji, ochrnutí rukou, třes nebo nerovnováha. Lidé, u nichž klíšťová encefalitida dosáhla třetí fáze, však mají také velmi závažné psychologické následky. Trpí náladovostí a depresemi, dlouhodobě trpí bolestmi hlavy, trpí závratěmi, nejsou schopni se soustředit a také mají problémy se spánkem.

Očkování jako důležitá prevence klíšťové encefalitidy

Jaká je nejlepší prevence klíšťové encefalitidy? Očkování. Ačkoli lze nemoc detekovat v raných stádiích, její léčba je běh na dlouhou vzdálenost. Rutinní léčba trvá několik měsíců a sledování až několik let.