Fakta o přirozeném porodu a císařském řezu, které musí vědět každá žena bez rozdílu věku

0
(0)

Dalibor , 25. 06. 2024

Přivedení děťátka na svět je pro ženu neuvěřitelný moment, který si v sobě ponechá celý svůj život. Spolu s ním se objeví pocit štěstí, ale i obav a strachu. Proto je normální, že si začnou vyhledávat informace o porodu, porodních bolestech, způsobech porodu a další věci s tím spojené.

Co se týče samotného porodu, existují dvě možnosti - vaginální způsob, tedy přirozený porod nebo císařský řez.

Oba z nich mají své výhody i nevýhody. Přestože vaginální porod je tou nejpřirozenější a méně komplikovanou cestou, jak přivést děťátko na svět, stále více žen se obrací na císařský zákrok.

Podívejme se tedy na fakta:

Mikroorganismy nacházející se v pochvě produkují specifické cytokiny, které podporují normální vývoj imunitního systému dítěte.

Zotavení

Z fyziologického hlediska je čas zotavení se po porodu kratší než při císařském řezu. Navíc maminka může své děťátko držet a kojit krátce po porodu. Ze psychologického hlediska se novopečená matka cítí posílena a šťastná s vědomím, že se aktivně podílela při narození svého dítěte.

Způsoby porodu

Dva nejběžnější způsoby při normálním porodu jsou pomocí použití kleští nebo vakuové extrakce.

Rozhoduje o tom lékař v závislosti na konkrétním případu. Jedinou nevýhodou tohoto způsobu je, že někdy může dojít k poškození plodu, ale tyto případy jsou velmi vzácné, pokud je proces prováděn zkušeným porodníkem.

Císařský řez jen v případě ohrožení života

Ve většině případů lékaři doporučují císařský řez pouze pokud je porod rizikový nebo by mohlo dojít k ohrožení života.

V současné době se ženy přiklánějí k této možnosti dobrovolně, protože je poměrně bezbolestná a časově nenáročná. I když celý proces porodu proběhne rychleji a bezbolestně, zvyšuje se riziko infekce a také doba na zotavení.

Zdraví matky a dítěte na prvním místě

Obě metody se od sebe odlišují a mají své klady i zápory. Nejdůležitější však je, zajistit zdraví děťátku i mamince.