Většina z nás si pamatuje moudrého muže z filmu „Saxana“, ale tato rostlina si zaslouží mnohem víc než pouhou zmínku ve filmu. Nejčastěji se nachází v kuchyni, kde se přidává do omáček nebo pečiva. Můžeme ji najít také v kosmetickém sektoru, ale to je v našem zdravotnictví. Latinské jméno přichází se slovem spasení. Ve starověkém Řecku používali šalvěj. Podívejte se, co zázraky mohou udělat tuto rostlinu, budete překvapeni!
Jaké nemoci se můžeme zbavit
Spektrum účinku je slušné a rostlina obsahuje řadu užitečných látek. Bylina má antioxidační a antivirové účinky. Čistí krev Zvyšuje koncentraci a paměť. Vhodné pro rány a kožní defekty. Čaj se šalvějí má pozitivní vliv na játra, ale obecně na trávicí systém. Kloktání může být odvar ze šalvěje, pomáhá s bolestmi v krku a má pozitivní vliv na zuby. Sedací šalvějové koupele jsou vhodné pro kompletní relaxaci. Mast z této byliny má pozitivní vliv na zanícené oblasti nebo rány. Pěstuje se také pro dekorativní účely. Rostlina šalvěje dosahuje výšky 70 cm a kvete od května do července. Pomáhá ženám nadprodukovat mateřské mléko nebo menstruační bolest.
Prostředky z šalvěje
- Tinktura
- Infuze
- Koupele
- Masti
Užívání přípravku Sage by mělo být během těhotenství a kojení konzultováno s lékařem. Rostlina obsahuje řadu užitečných látek, včetně éterických olejů a minerálů. Používá se také při nachlazení a stenokardii. Infuze pomáhá krvácet zuby a pomáhá při onemocnění parodontu.
Recepty pro použití
Tinktura se podává ve 20 – 25 kapkách 3x denně.
Během infuze pijeme 2-3 šálky denně a doporučuje se pauzu po 14 dnech.
Mast je vhodná pro rány, ale dlouhodobé užívání se také nedoporučuje. Herb by neměl být používán pro epilepsii.
Šalvěj vyžaduje propustnou půdu a slunečné místo a v zimě je nutné chránit rostlinu před mrazem. V minulosti byla tato rostlina považována za všelék.
Když se chceme vykoupat, použijte 4 lžíce bramborové kaše a nalijte jeden litr vody, pak nechte 20 minut a použijte vychlazenou tekutinu na nohy.
Vzhledem k tomu, šalvěj také pomáhá našim zubům, můžeme udělat zubní pastu. K tomu potřebujeme 15 g čerstvých listů, které jsme řezali. Rozdrcené listy nechte 20 minut v troubě vyschnout, posypte hrubou solí. Pak se proseje a rozemele na prášek. Používá ho místo zubní pasty.
Pro opláchnutí hlavy používáme infuzi, která zabraňuje lupům a suché pokožce hlavy.
Na českém trhu najdete také zubní pasty, které obsahují bylinky včetně šalvěje.
Pokud se hodně potíte, udělejte deodorant pro šalvěj. Pokud máte vážné zdravotní problémy, poraďte se se svým lékařem, zda je tato rostlina vhodná pro vás.
Používáte bylinky k léčbě nemocí?