Tato úžasná bylinka ničí nebezpečné buňky nastřádané v těle za pouhých 16 hodin

4.2
(48)

Jan , 01. 12. 2019

Podle studie publikované v magazínu Life Sciences byla objevena bylinka používaná v čínské medicíně, která dokáže zabít až 98 % rakovinných buněk prsu za méně než 16 hodin. Tento neuvěřitelný objev vzbudil zájem vědců i lékařů z celého světa, protože by mohl znamenat obrovský pokrok v léčbě rakoviny.

Jak funguje léčivá rostlina Artemisinin

Artemisinin, známý také jako Pelyněk roční (Artemisia Annua), se již tisíce let používá v čínské medicíně především pro léčbu malárie. Nedávné výzkumy však ukázaly, že tato rostlina má potenciál bojovat i proti rakovině.

Studie zjistila, že použití samotného Artemisininu snížilo rakovinu prsu o 28 %. Když byl ale zkombinován se železem, výsledek byl ještě více šokující – až 98 % rakovinných buněk bylo zničeno. A co víc, zdravé buňky zůstaly nepoškozené.

Jak funguje kombinace Artemisininu a železa

Rakovinové buňky mají schopnost hromadit železo mnohem více než zdravé buňky, díky speciálním receptorům, které podporují jejich dělení. Když do těla dostaneme železo, rakovinové buňky ho absorbují ve velkém množství. To poskytuje ideální podmínky pro působení Artemisininu, který začne likvidovat rakovinové buňky bez poškození těch zdravých.

Vědci z Washingtonské univerzity, Henry Lai a Narendra Singh, byli první, kdo tento mechanismus objevil. Artemisinin zničí rakovinné buňky tím, že ovlivňuje buněčný cyklus prostřednictvím transkripčního faktoru E2F1, který je klíčový pro růst rakovinových buněk.

Podobnost s léčbou malárie

Artemisinin byl po tisíce let používán proti malárii, protože parazit, který způsobuje tuto nemoc, není schopen přežít v přítomnosti této bylinky, která má vysoký obsah železa. To je velice podobné tomu, jak Artemisinin působí na rakovinové buňky – při přítomnosti železa spustí jejich "sebedestrukci" prostřednictvím procesu zvaného apoptóza (programovaná buněčná smrt).

Budoucnost léčby rakoviny s pomocí Artemisininu

Zatím byla produkce Artemisininu poměrně drahá a omezená, ale věci se mění. Biotechnologické firmy nyní pracují na masové výrobě Artemisininu, a tak by mohl být v budoucnu široce dostupný. Například francouzská farmaceutická společnost Sanofi plánuje každý rok dodat na trh 50 až 60 tun Artemisininu, což by mělo pokrýt celosvětovou poptávku.

Tento revoluční objev by mohl znamenat zásadní krok v léčbě rakoviny a přinést naději mnoha lidem, kteří bojují s touto zákeřnou nemocí.

Doufejme, že se tato terapie brzy stane dostupnou i pro veřejnost.