Benefity vaječných skořápek pro Vaše zdraví

0
(0)

Dalibor , 06. 10. 2022

Není to tak dávno, co byla vejce velmi zatracována, protože se mělo za to, že jejich konzumace je nezdravá, a to je jeden z hlavních důvodů, proč mnoho lidí trpí vysokou hladinou cholesterolu. Dnes už naštěstí víme, že tomu tak není, a vejce se opět dostala na náš stůl a jíme je na mnoho různých způsobů. Oblíbená jsou vejce na měkko, na tvrdo, sázená, pošírovaná, benedikt, míchaná, míchaná, volská oka a omelety. Dnes se však zaměříme na určitou část vejce, která je poměrně opomíjená - vaječnou skořápku. Nejnovější vědecké studie naznačují, že bychom měli jíst také vaječné skořápky.

Proč byste měli jíst vaječné skořápky?

Skořápka je pro většinu z nás pouze ochranou vnitřního obsahu vejce, a proto ji vyhazujeme. Někteří lidé mohou skořápky v nejlepším případě použít na zahradě a přidat je do půdy nebo kompostu. To je určitě škoda, protože skořápky jsou velmi zdravé a plné zdraví prospěšných látek, zejména různých minerálů. Uhličitan vápenatý je nejrozšířenější složkou skořápky. Vaječné skořápky však obsahují také dvacet sedm dalších prvků, jako je fosfor, fluor, křemík, zinek, hořčík, železo, selen a měď. Pravidelná konzumace vaječných skořápek má prokazatelně pozitivní účinky například na kosti a svaly, imunitní systém a trávicí soustavu. Ženy jistě ocení, že vaječné skořápky přispívají k regeneraci pokožky a zlepšují kvalitu vlasů a nehtů. Požívání vaječných skořápek v neposlední řadě snižuje hladinu cholesterolu.

Jak se vaječné skořápky konzumují?

Pravděpodobně vás teď zajímá, jak zařadit vaječné skořápky do svého jídelníčku. Stačí ve formě prášku, který lze přidávat do jiných potravin nebo konzumovat samostatně. Doporučená denní dávka je asi půl čajové lžičky prášku z vaječných skořápek denně.

Jak se prášek připravuje?

Nejprve je třeba skořápky důkladně umýt, aby se odstranily veškeré stopy nečistot zvenku i zevnitř. Pak dejte vařit vodu do hrnce, a když se voda začne vařit, přidejte mušle a vařte je ve vroucí vodě asi deset minut. Tím se ze slupky odstraní bakterie. Mezitím zapněte troubu a předehřejte ji na devadesát pět stupňů. Po vyjmutí z vroucí vody slupky mírně osušte, položte je na plech a přeneste do předehřáté trouby, kde zůstanou patnáct minut. Po uplynutí této doby vyjměte skořápky z trouby, nechte je vychladnout a poté je pomocí mixéru nebo mlýnku rozdrťte na jemný prášek.

Zdroj: prosvet.cz

👍 Tento návod je užitečný