Obsah článku
Výživa hraje klíčovou roli v prevenci vážných nemocí. Podle odborníků je nezdravá strava spolu s neaktivním životním stylem jedním z hlavních faktorů, které přispívají ke vzniku rakoviny. Ačkoliv genetika, kouření, znečištěné prostředí či stres mají svůj podíl, právě to, co denně jíme, může ovlivnit naše zdraví více, než si myslíme.
Existují potraviny, které by se měly z našeho talíře vytratit, pokud si chceme udržet pevné zdraví a snížit riziko rakoviny. Zde je přehled osmi nejčastějších viníků, na které odborníci dlouhodobě upozorňují.
1. Rafinované cukry a potraviny s vysokým obsahem cukru
Cukr je oblíbený nepřítel zdraví. Studie ukazují, že potraviny s vysokým obsahem rafinovaného cukru a fruktózového sirupu zvyšují hladinu inzulínu a podporují růst rakovinných buněk, které cukr doslova “milují”. Výzkumy rovněž spojují nadměrnou konzumaci cukru se vznikem rakoviny slinivky břišní, jedné z nejnebezpečnějších forem.
Chcete-li omezit riziko, vyhýbejte se sladkým limonádám, sušenkám či dezertům a dejte přednost přírodním sladidlům, jako jsou stevie nebo melasa.
2. Zpracované masné výrobky
Šunka, klobásy, paštiky či salámy obsahují konzervační látky, zejména dusitany a dusičnany, které se podle odborných studií podílejí na vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku. Častá konzumace těchto výrobků může negativně ovlivnit také prostatickou žlázu.
Zvolte raději čerstvé maso bez chemických přísad, ideálně z volného chovu nebo bio chovů.
3. Uzené a zavařené potraviny
I když mohou chutnat skvěle, pravidelná konzumace uzenin a zavařenin může být nebezpečná. Uzení potravin vede ke vzniku toxických látek, a dusičnany v zavařeninách se přeměňují na karcinogenní dusitany.
Obzvlášť problematické jsou kupované zavařeniny s přidanými konzervanty. Pokud milujete zavařování, raději si připravte domácí varianty s minimem chemie.
4. Bílá mouka
Mnoho potravin v dnešní době obsahuje bílou mouku, která byla zbavena většiny živin. Potraviny s vysokým glykemickým indexem mohou zvyšovat riziko rakoviny prsu, zejména u žen.
Celozrnné produkty, mandlová mouka, ječmen nebo quinoa jsou zdravější alternativy, které nezatěžují tělo a přinášejí více vlákniny i živin.
5. Hydrogenované (ztužené) oleje
Ztužené tuky jsou běžnou součástí mnoha průmyslově vyráběných potravin. Obsahují trans-tuky a nezdravé omega-6 mastné kyseliny, které způsobují zánětlivé procesy v těle a přispívají k rozvoji rakoviny kůže, prsu či prostaty.
Nahraďte je kvalitními tuky – kokosovým, olivovým nebo lněným olejem, které mají blahodárný vliv na organismus.
6. Popcorn do mikrovlnky
Tento oblíbený snack v sobě skrývá hned několik rizik. Obaly popcornu často obsahují chemikálie jako je PFOA, které se uvolňují při zahřívání a mohou vést ke vzniku rakoviny ledvin, jater i močového měchýře. Navíc se do popcornu přidávají aromata, která mohou poškozovat plíce.
Pokud si chcete pochutnat na popcornu, připravte si ho klasicky na pánvi nebo ve speciálním hrnci – bez chemie.
7. Ryby z farmového chovu
Na první pohled zdravé, ve skutečnosti však často kontaminované. Farmové ryby, jako například losos nebo tilapie, bývají krmeny levnými směsmi a často obsahují vysoké množství dioxinů, rtuti a dalších škodlivin.
Dopřejte si raději ryby z volného moře, pocházející z čistých oblastí. Jsou nejen chutnější, ale hlavně bezpečnější pro vaše zdraví.
8. Bramborové lupínky
Křupavé a návykové, ale plné nebezpečných látek. Při výrobě lupínků vzniká při vysokých teplotách akrylamid, který je spojován s rakovinou vaječníků, prsu a trávicího traktu. Navíc obsahují nadměrné množství soli a nezdravých tuků.
Pokud si lupínky nechcete odpustit, zkuste domácí variantu – nakrájené brambory krátce namočte do slané vody a upečte je v troubě. Výrazně tím snížíte tvorbu karcinogenních látek.
Co nejíst při prevenci rakoviny?
Pokud chcete snížit riziko vzniku rakoviny, zaměřte se nejen na to, co jíte, ale i jak často dané potraviny konzumujete. Rafinovaný cukr, zpracované maso, bílá mouka či ztužené tuky jsou běžnou součástí moderní stravy, ale jejich dlouhodobá konzumace může být zdraví škodlivá.
Rakovině se sice nedá úplně předejít, ale správnou výživou můžete riziko jejího vzniku výrazně snížit. Zdravější tělo začíná na talíři.