Obsah článku
Tak už se to konečně stalo. Lékař vám konečně stanovil diagnózu. Po letech únavy, bolestí, zahmlené mysli a celkově špatného pocitu máte konečně odpověď. Máte autoimunitní onemocnění.
Možná se jedná o roztroušenou sklerózu (sklerózu multiplex), celiakii, lupus, reumatoidní artritidu nebo jiné onemocnění.
A nyní víte, co vám je. Tuto diagnózu jste dlouho hledali, až se zdá, že vše bude konečně v pořádku.
Diagnóza však neznamená jen odpovědi. Zároveň znamená dostupný léčebný plán. Nebo ne?
Zvyšující se výskyt autoimunitních onemocnění
V dnešní době má téměř každý desátý člověk nějaké autoimunitní onemocnění a každý šestý se dlouhé roky necítí dobře kvůli neustálé únavě nebo bolestem. Symptomy těchto onemocnění však nejsou dostatečně intenzivní, aby byla stanovena diagnóza.
Celkově to znamená, že přibližně každý čtvrtý člověk má v těle buňky imunitního systému, které napadají vlastní tkáně a způsobují poškození orgánů.
Výzkumy stále neodhalily přesnou příčinu zvyšujícího se výskytu autoimunitních onemocnění, přičemž dnes existuje více než 140 různých diagnóz, které spadají do této kategorie. Tento počet se každým rokem zvyšuje.
Lékaři vám obvykle vysvětlí, že imunitní systém napadá vlastní buňky, protože je považuje za vetřelce. Ačkoliv není jasné, proč se to děje, výsledkem je postupné poškození orgánů (například ledvin, srdce nebo mozku) a tkání (jako jsou klouby a kůže).
Léčba autoimunitních onemocnění a její vedlejší účinky
Po stanovení diagnózy vám lékař obvykle nabídne léčbu, která zahrnuje léky potlačující imunitu. Tyto léky brání imunitnímu systému v jeho útoku na vlastní tělo, ale chorobu nevyléčí.
Původní léčiva na autoimunitní onemocnění byla slabé jedy, které bránily rychlému množení imunitních buněk. Dnes jsou na trhu účinnější léky, které blokují konkrétní fáze imunitní reakce. Cena těchto léků se pohybuje od 1000 do 45000 dolarů za měsíční kúru, což si mnoho lidí nemůže dovolit.
Vedlejší účinky těchto léků mohou zahrnovat únavu, bolesti v ústech, srdeční arytmii nebo život ohrožující infekce. Léčba tak často nezohledňuje širší faktory, které mohou ovlivňovat váš zdravotní stav.
Co vám lékaři pravděpodobně neřeknou
Lékaři vám často neříkají o stovkách studií, které potvrzují, že autoimunitní choroby jsou výsledkem komplexní interakce mezi genetickými faktory a životním prostředím. Zatímco genetika může mírně zvyšovat riziko autoimunity, hlavním faktorem je životní styl.
Odhaduje se, že 70 až 95 % rizika vzniku autoimunitního onemocnění je určeno tím, jak žijete: co jíte, jak se hýbete, jaké toxiny vdechujete a jaký stres zažíváte.
Tato zjištění by mohla být klíčová, pokud chcete změnit svůj zdravotní stav. Léky obvykle neřeší příčiny onemocnění, jako jsou toxiny, pesticidy a chemické látky, které mohou ovlivnit váš imunitní systém.
Jak předcházet a léčit autoimunitní onemocnění
Vaše zdraví závisí na optimálním prostředí pro vaše buňky. Abyste zlepšili zdraví a vitalitu, měli byste:
- Konzumovat stravu bohatou na živiny (ideálně v bio kvalitě) a vyhýbat se alergenům.
- Zredukovat vystavování se toxickým látkám.
- Provádět detoxikaci těla.
- Pravidelně cvičit a aktivně používat svaly.
- Kontrolovat hladiny stresových hormonů.
- Budovat a udržovat kvalitní meziľudské vztahy.
Dodržování těchto kroků představuje nejúčinnější způsob, jak zmírnit příznaky autoimunitních onemocnění. Změnou životního stylu můžeme odstranit až 95 % příčin těchto onemocnění a zlepšit tak celkové zdraví.