Co dělat s člověkem, který si neustále stěžuje a fňuká? Bere vám totiž životní energii!

0
(0)

Jan , 24. 10. 2024

Naše schopnost vyjadřovat pocity a empatii svědčí o našich pozitivních vlastnostech. Je však důležité vědět, kdy je vhodné je vyjádřit. Pokud se po rozhovoru s druhou osobou cítíme vyčerpaní, možná bychom se měli zamyslet nad tím, jak změnit své chování.

V životě máme často mnoho problémů

Samozřejmě často slýcháme stížnosti od našich příbuzných a přátel. Na jedné straně je to přirozené, lidé se potřebují nějakým způsobem ventilovat, ať už slovně, nebo například sportem. Na druhou stranu neustálé mlčení o problémech a stížnostech ubírá nejen pozitivní energii, ale hlavně životní energii.

Někteří lidé mluví o svých problémech, aby získali podporu a radu. Jiní promítají svou negativitu na každého kolemjdoucího. A tento jev je třeba se naučit rozlišovat.

Lidé z druhé kategorie vás mohou považovat za necitlivého egoistu, pokud odmítnete jejich společnost. Mohou se ve vás snažit vyvolat pocit viny nebo něco jiného, co vám bude nepříjemné. Nebojte se! Vaše odmítnutí bude znamenat příliv energie a sebeúcty poté, co tento toxický vztah přerušíte.

Proč si nevyslechnout problémy těchto lidí?

Protože lidé, kteří si jen stěžují, nedělají nic pro to, aby svůj život změnili. Rádi hrají roli oběti.

Snažíte se jim naslouchat, ale jak jim můžete pomoci?

Ne. On to nepotřebuje, chce si jen povídat, ale rozhovor bez cíle je zbytečný.
Stěžuje si, podvědomě a někdy i záměrně odmítá přiznat svou vinu, která vedla k takovým neúspěchům. S těmito lidmi musí pracovat odborníci, kteří vědí, jak ovlivnit jejich myšlení.

Největší negativní vliv na člověka mají jeho vlastní negativní myšlenky

Stížnosti tyto problémy nikdy nevyřeší. Váš soucit jim nepomůže, oni ho opravdu nepotřebují. Hledají jen úlevu od odpovědnosti za svůj osud. Ale to je nemožné...
Ale co se stane s námi, když budeme dál poslouchat jejich nářky a stížnosti?
V podstatě budeme do prázdnoty investovat svou vlastní energii. Marně jim chceme pomáhat, jejich problémy se nevyřeší. Budeme to zkoušet znovu a znovu a výsledkem bude, že se vyčerpáme.

Příznaky vyčerpání

  • Emoční nerovnováha
  • Potíže s řešením vlastních problémů
  • Problémy se soustředěním
  • Zobrazení negativních myšlenek

Co tedy můžeme udělat, abychom se vyhnuli konfliktům?

Nastavení a udržování vzdálenosti. Dotyčný může být uražen vaší lhostejností. Ale kdyby všichni přestali poslouchat vaše nekonečné řeči o marnosti života, konečně byste začali řešit své problémy a ne o nich jen mluvit. A možná se přestat soustředit jen na ty špatné věci, to je přece něco, ne?

Dovolte mu, aby pochopil, že za to, co se stane, není zodpovědný nikdo jiný než on sám. Předpokládejme, že jste dotyčného muže nebo ženu vyslechli.

Neztrácejte čas tím, že mu upřímně řeknete, že je to jen kapka v moři, protože je tu něco mnohem horšího, a to je jeho celkový negativní postoj k životu, životnímu prostředí a k sobě samému. Pokud máte čas, podělte se s ním o své názory. Každopádně záleží na něm, jak se k obratu postaví.

Nedávejte najevo svou "slabost" Lítost nebo stěžování si je v jistém smyslu manipulativní. Nedávejte najevo ochotu zapojit se do jejich známých negativních řečí.

Tímto způsobem zabijete dvě mouchy jednou ranou - budete mít čistou hlavu a dotyčný si možná začne uvědomovat, že takhle to dál nejde. Negativní myšlení člověka se málokdy vyřeší. Po vyčerpání se přesunete k další "oběti".

Nastavte si hranice. Požádejte dotyčnou osobu, aby se snažila respektovat vaše právo na osobní prostor. Totéž platí pro výběr tématu rozhovoru. Klidně jim řekněte, že nechcete neustále mluvit o všech tragédiích na světě. Pak bude nucen odvádět pozornost od negativ.

Pokud máte jiné řešení tohoto problému, podělte se o něj s ostatními na Facebooku v komentářích!