Když se řekne hospoda v 80. letech, většině lidí se vybaví nostalgické obrázky plné dýmu, smíchu a charakteristické atmosféry. Tyto legendární podniky byly nejen místem setkávání, ale i útočištěm pro běžné lidi, kteří si chtěli odpočinout od každodenních starostí. Co všechno bylo na jídelním lístku a co se tehdy v hospodách opravdu podávalo?
Symboly hospodské gastronomie
Jedním z nejvýraznějších symbolů hospod té doby bylo bezpochyby „čtyřka“. Tento termín označoval klasickou desítku piva s nižším obsahem alkoholu, které bylo cenově dostupné pro širokou veřejnost. Pivo bylo všudypřítomné, sloužilo nejen jako sociální spojení, ale i jako způsob, jak zapomenout na tíživou realitu normalizačního Československa.
Mezi oblíbenými pokrmy dominoval guláš se šesti. Tento bohatý pokrm s knedlíky představoval ideální jídlo pro hladové návštěvníky, kteří si po náročném dni chtěli dopřát pořádný oběd nebo večeři. Další oblíbenou pochoutkou byl gothaj s cibulí, masový salám podávaný s čerstvou cibulí a chlebem. Tento jednoduchý a chutný snack byl ideální pro rychlé zahnáni hladu.
Nesmíme zapomenout ani na dršťkovou polévku, která byla pro mnohé symbolem hospodské kuchyně. Tato hustá a kořeněná polévka byla ideální na zahřátí a patřila mezi oblíbené volby pro dlouhé večery strávené v přátelské atmosféře hospody.
Jídlo v bufáči na stojáka
Nejlevnější a nejrychlejší jídla nabízely automaty, tedy samoobslužné jídelny. Vůbec prvním automatem v Československu byl Koruna na Můstku v Praze, který byl populární už v meziválečném období. Bufety, jak se automaty říkaly, byly místem, kde se dalo koupit párky, polévky, limonádu, pivo, chlebíčky nebo ruské vejce, ale i obědy, často ve formě klasických českých jídel.
„Je to volné?“ Na tuto otázku se většinou nikdo neptal, ale pokud jste se od pultu, kde jste měli nedojedené jídlo, vzdálili, riskovali jste, že se do něj pustí někdo jiný. Bezdomovci sice moc nebyli, ale chudí, o kterých se nesmělo mluvit, ano.
Pevně daná provozní doba
Většina hospod otevírala v devět nebo deset hodin a zavírala v 22 hodin. Překročení této doby se trestalo pokutami. Není výjimkou, že večer do hospody přišli příslušníci SNB a zkontrolovali hosty, čímž přispěli k dodržování přísné provozní doby.
Novinky na jídelních lístcích
Smažený sýr s tatarskou omáčkou, jak ho známe dnes, se na jídelních lístcích začal objevovat koncem 70. let, ale většinou byl podáván s brambory. Hranolky se staly populární až koncem 80. let. Pamatujete si ještě na katův šleh neboli kaťák? Tento pokrm, který byl symbolem „dvojek“ a „trojek“, představoval vepřové maso na nudličky s cibulí, česnekem a lečem. V lepších restauracích byl oblíbený také plněný rolky s křenem.
Hospody 80. let tak představují nejen gastronomický zážitek, ale i sociální fenomén. Byly místem, kde se prolínaly různé vrstvy společnosti, kde se rodila přátelství, lásky i dohody. Atmosféra těchto míst byla unikátní a nenapodobitelná, plná života, humoru a občas i nostalgie po lepších časech. Vzpomínky na hospody zůstávají v srdcích mnohých jako připomínka doby, kdy radosti a společné chvíle dokázaly zpříjemnit život i v nelehkých časech.