Pokud děláte meruňkový džem, na tyhle určitě věnujte pozornost! To je důvod, proč 9 z 10 lidí neudělá správný džem!

0
(0)

Jan , 27. 08. 2024

Meruňkový džem patří mezi nejoblíbenější letní pochoutky, ale jeho příprava může být někdy složitější, než se na první pohled zdá. I když dodržujete všechny kroky receptu, výsledek nemusí vždy splnit očekávání. Jaké jsou tedy klíčové body, na které je třeba si dát pozor, aby se vám meruňkový džem pokaždé povedl?

1. Loupat nebo neloupat? Klíčem je chuť

Jednou z nejčastějších otázek při přípravě džemu je, zda ovoce oloupat. Mnoho lidí meruňky loupe, což je časově náročná a úmorná práce. Přesto byste se měli zamyslet, zda je to opravdu nutné. Slupka totiž obsahuje spoustu chuti, kterou byste loupáním zbytečně ztratili. Sladkokyselá chuť meruňky se nejlépe projeví právě se slupkou, takže pokud vám to nevadí, klidně ji ponechte.

2. Zralost je základ úspěchu

Kvalita ovoce je při výrobě džemu naprosto klíčová. Nikdy nezačínejte s přípravou, pokud ovoce ještě není úplně zralé, protože džem nebude dostatečně sladký a budete nuceni přidat více cukru, což není ideální ani pro vaše zdraví, ani pro chuť džemu. Na druhou stranu, přezrálé nebo dokonce nahnilé ovoce může přinést do džemu nežádoucí kyselou chuť. Nejlepší výsledky dosáhnete s krásně zralými a zdravými plody.

3. Množství cukru: Kolik je akorát?

Otázka cukru je při výrobě džemů velmi diskutovaná. Tradiční recepty často doporučují poměr dva díly ovoce na jeden díl cukru, což je ale pro moderní chutě i zdravotní hlediska příliš. Meruňky jsou samy o sobě dostatečně sladké, takže cukru není třeba přidávat příliš mnoho. Cukr by měl pouze podpořit přirozenou chuť ovoce, ne ji přebít. Ideální je přidat jen tolik, aby zvýraznil sladkost meruněk a dodal džemu správnou konzistenci.

4. Použití gelujícího činidla

Dnes je na trhu mnoho různých zahušťovadel, ale nejpřirozenější volbou je pektin, který se nachází v samotném ovoci. Pokud používáte gelující prostředky, dodržujte pečlivě pokyny na obalu, protože po vychladnutí džem ještě zhoustne. Příliš mnoho činidla může způsobit, že džem bude příliš hustý a ztratí svou jemnost.

5. Sterilizace sklenic

Pro dlouhou trvanlivost džemu je sterilizace sklenic klíčová. Nejlépe se osvědčují sklenice o objemu 2-3 decilitry, protože se snadno skladují, darují a minimalizuje se riziko zkažení po otevření. Pokud máte myčku na nádobí, nastavte ji na program s vysokým ohřevem, který sklenice sterilizuje. Pokud ne, můžete použít mikrovlnnou troubu nebo klasickou troubu. Po naplnění sklenic horkým džemem je některé hospodyňky obracejí dnem vzhůru, což pomáhá lepšímu uzavření a zabránění vzniku vzduchových bublin.

6. Pomalu chladněte

Po naplnění a zavření sklenic je zabalte do novin a přikryjte teplou přikrývkou. Tento postup pomáhá džemu pomalu chladnout, což je pro zachování jeho chuti a konzistence velmi důležité.

7. Nebojte se kořenit

Moderní přístup k přípravě džemů zahrnuje i koření a kombinace s jinými druhy ovoce. Do meruňkového džemu můžete přidat například brandy, vanilku, skořici nebo dokonce levanduli. Nebo zkuste meruňky kombinovat s lesním ovocem, jako jsou rybíz, maliny nebo borůvky. Tyto přísady dodají džemu jedinečnou chuť a aroma.

Závěr

Příprava meruňkového džemu může být jednoduchá a zábavná, pokud se budete držet několika základních pravidel. Klíčem k úspěchu je správná volba ovoce, přiměřené množství cukru a pečlivá sterilizace sklenic. S trochou trpělivosti a kreativity si můžete doma připravit džem, který bude nejen chutný, ale i zdravý. Pokud se vám článek líbil, podělte se o něj se svými přáteli a sdílejte radost z domácí výroby džemů!