přemýšleli jste nad tím, k čemu nám jsou určité časti těla? například moudráky se kterými je většinou jen problém. Proč je máme?
V první kapitole knihy The Descent of Man od Charlese Darwina se zmiňuje několik částí lidského těla, které Charles označil jako zcela k životu nepotřebné, nebo alespoň téměř nepotřebné, avšak jeho výpočet nebyl zdaleka tak rozsáhlý. Pravdou ale je, že naše těla jsou plné "součástek", které byly důležité při našem vývoji, ale dnes je už na našem těle nepotřebujeme.
1. Ochlupení těla
Nejedná se o všechny vlasy. Například obočí pomáhá udržet pot od našich očí. Vlasy zase hrají poměrně důležitou roli v přitahování opačného pohlaví. Ale zřejmě většina zbylého ochlupení už na lidském těle už nemá žádnou funkci.
2. Vnější ušní svaly
Některá zvířata, jako jsou králíci nebo psi, mohou díky těmto svalům pohybovat svými ušima nezávisle na sobě. I my lidé je stále máme, a tak někteří dokáží takzvaně stříhat ušima. Tyto svaly ale nemají pro člověka žádný účel.
3. Moudráky
Dříve lidé museli žvýkat rostliny a tuhé maso, aby získali dostatek živin a kalorií na přežití. Tehdy se na tento účel hodily perfektně, ale dnes to už neplatí. Je známo, že v dnešní době je asi jen 5% lidí, kteří mají tyto zuby bezproblémové. My doufáme, že toto bude to první z našeho seznamu, co zmizí.
4. Krční žebra
Cervikální, neboli krční žebra jsou pozůstatky z dob plazů. Stále se vyskytují u méně než jednoho procenta populace. Někteří lidé je mají například jen na levé nebo pravé straně. Není to ale nic, co byste chtěli, protože často způsobují nervové a arteriální problémy.
5. Sval palmaris
Tento dlouhý a úzký sval probíhá od lokte až k zápěstí a v dnešní době hu nemá již kolem 11% lidí. Tento sval je důležitý pro zavěšení, nebo lezení. Je nepostradatelný například pro horolezce.
6. Mužské bradavky
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč mají bradavky i muži? Je to proto, že v raných fázích vývoje lidského plodu je dítě skutečně bez pohlaví. Muži ale postrádají potřebnou hladinu prolaktinu, a tak nemohou produkovat mléko.
7. Hladký sval
Tyto malé svaly jsou důležité například u zvířat. Dokáží nimi totiž zvednout svou srst, a tím zvětšit svůj objem, aby vypadaly větší. To slouží pro zahnání nepřátelského zvířete. Lidé si tuto schopnost sice ještě udržují, ale jediné co se s námi stane je to, že máme husí kůži. Tím asi moc nepřátel nezažene že?
8. Appendix
Apendix neboli slepé střevo je svalová trubice, která je připojena k tlustému střevu. Kdysi nám sloužila jako zvláštní oblast, kde se trávila celulóza. To bylo ale v dobách, kdy lidská strava sestávala převážně z rostlinné stravy namísto živočišné bílkoviny.
9. Prsty
Vědci zjistili, že lidé v dávných dobách chodili a vyvažovaly více na střed nohách. Dnes jsme ale přemístili svou rovnováhu spíše směrem k našemu palci. Studie také ukázaly, že centrum rovnováhy se stále mění směrem dovnitř. To znamená, že dříve se lidé spoléhali na své prsty při držení rovnováhy. To dnes už zdaleka tolik neplatí a zda tento trend bude pokračovat, tak v budoucnu nebudeme prsty potřebovat.
10. Třetí víčko
Toto je zřejmé u předků ptáků a savců, kteří mají v oku membránu, která chrání oko například před prachem a jinými drobnými částicemi. Lidé se ve vnitřním rohu oka stále uchovávají nepatrný záhyb jako pozůstatek tohoto třetího víčka.
11. Darwinův bod
Tyto malé vystouplé body na pokožce ucha jsou viditelné iu dnešních lidí. Pravděpodobně je to pozůstatek většího tvaru, který pravděpodobně pomáhal zaostřovat i vzdálené zvuky.
Doufáme, že se vám tento článek líbil. Pokud ano, tak budeme rádi, když ho budete sdílet se svými přáteli. Do komentářů nám pak můžete napsat, jestli i vy máte například vzácné krční žebro, nebo jaké jsou vaše zkušenosti s moudrými zuby.