10 cvičení na nápravu poškození páteře způsobeného sezením

0
(0)

Jan , 28. 05. 2024

Podle studie, zveřejněné v časopise American Journal of Epidemiology , tráví průměrný člověk více než polovinu svého dne činnostmi vyžadujícími si sezení (sledování televize, dojíždění do práce a z ní, sezení u počítače, atd.)

Podle vědecké zprávy Současný výpočet kardiovaskulárních rizik , publikované v lékařském časopise, příliš mnoho sezení může být stejně škodlivé jako pasivní kouření.

Některé studie dokazují vztah mezi příliš dlouhé sezením a vyššími mírami chronických onemocnění, jako jsou cukrovka 2. typu, onemocnění ledvin a choroba srdeční. Příliš mnoho sezení se dokonce spojuje s brzkou smrtí.

Kromě toho vám také může poškodit záda a souvisí také s chronickou bolestí zad a špatným držením těla.

Škodlivým účinkem sezení můžete předejít pravidelným prováděním následujících 10 protahovacích cvičení. Těchto 10 jógových cviků vám pomůže zlepšit sílu a pružnost a předcházet bolesti v zádech a kolenou.

Proč jógový strečink napravuje škody z dlouhého sezení

Jóga vznikla v Indii a cvičí se již celá tisíciletí. Toto staré cvičení mysli a těla se stalo součástí naší moderní doby a je symbolem klidu a zdraví.

Podle studie Jóga v Americe z roku 2012 cvičí dnes v Americe jógu více než 20 milionů Američanů (každý 15. obyvatel). U nás na Slovensku je to zatím méně, ale nebylo by na škodu to změnit.

O józe bylo publikováno mnoho studií, které naznačují, že je účinným způsobem ke zvýšení fyzické aktivity, zejména síly, pružnosti, dýchání a rovnováhy a také na snížení stresu a zlepšení duševních schopností.

Podle webové stránky HNS existují dokonce důkazy, že pravidelné cvičení jógy je prospěšné pro lidi s vysokým krevním tlakem, onemocněním srdce a různými bolestmi.

Hlavními složkami jógy jsou série pohybů (pozic), určených ke zlepšení síly a pružnosti, a jejich cílem je sjednocení mysli, těla a ducha.

Pokud jste tedy zatím jógu necvičili nebo ji necvičíte pravidelně, určitě ji vyzkoušejte. Po chvíli se budete cítit mnohem klidnější, zdravější a budete si více uvědomovat držení a pohyb svého těla.

Uvádíme deset jógových pozic, které si můžete vyzkoušet doma:

1. Židle

Tato pozice zlepšuje držení těla, natahuje páteř a posiluje přední část stehen.

Postavte se na podlahu s nohama rozkročenýma na šířku ramen. Zvedněte ruce vzhůru tak, aby byly obráceny dlaněmi k sobě. Pokrčte nohy v kolenou a zadek posuňte dozadu, jako byste si sedali na židli.

Vtáhněte břicho a kostrč tak, abyste měli rovná záda. Celou svoji váhu přeneste na paty a dávejte pozor, aby vám kolena nepřečnívaly přes palce na nohách.

Držte asi minutu a zhluboka dýchejte.

2. Bojovník II

Tato pozice pomáhá posílit svaly středu těla a natahuje ruce, nohy a hruď. Postavte se na podlahu s doširoka rozkročenýma nohama.

Vytočte chodidla doprava - vaše pravé chodidlo směřuje dopředu a levé chodidlo doleva (viz obrázek).

Zvedněte paže souběžně s podlahou ve výšce ramen tak, abyste pravou ruku měli přímo před sebou a levou přímo za sebou. Dlaně směřují dolů.

Nyní ohněte pravou nohu v úhlu 90 stupňů. Břicho držte vtažené a zhluboka dýchejte.

V pozici vydržte po několik hlubokých nádechů a výdechů a potom opakujte na druhou stranu.

3. Pes tváří dolů

Tato pozice vám posiluje horní část těla a zlepšuje oběh. Také natahuje páteř a svaly na nohách.

Položte na podlahu ruce a chodidla na šířku ramen od sebe. Pak se silně odtlačte rukama a zvedněte kolena tak, abyste měli natažené nohy.

Pokud kolena narovnat nedokážete, můžete je nechat zlehka ohnuté. Přejděte po rukách dopředu (nepřepínejte lokty!) A chodidly dozadu, abyste pozici prodloužili (viz obrázek).

Paty tlačte dolů k podlaze (možná se podlahy nedotýkají) a tlačte dozadu stehna. Hlavu a krk byste měli mít uvolněné. Zhluboka dýchejte a vydržte v této pozici asi minutu.

4. Dřep pozice

Tato pozice vám natahuje oblast křížů, vnitřní část stehen, kyčle a kotníky. Postavte se na podlahu s nohama na šířku ramen a palce na nohách vytočte ven.

Dlaně držte spojené před sebou jako při modlitbě. Ohněte kolena a posaďte se do hlubokého dřepu. Lokty jemně tlačte do vnitřní strany stehen a zároveň otevírejte hruď (viz obrázek). Vydržte asi minutu.

5. Pozice desky (plank)

Tato pozice posiluje horní část vašeho těla, přičemž využívá pouze vaši hmotnost. V lehu na podlaze zatlačte dlaněmi a vysuňte dopředu hruď. Vaše ramena jsou přímo nad rukama.

Tlačte paty dozadu (chodidla by měly být na šířku ramen) a krk s hlavou táhněte dopředu, aby vaše tělo tvořilo rovnou čáru (viz obrázek).

Břicho držte zpevněné a bedra zvednuté, přičemž paty táhnete dozadu. V uvedené pozici vydržte asi minutu.

6. Pozice člunu

Tato pozice posiluje svaly středu těla. Posaďte se na podlahu se ohnutými koleny a chodidly na podlaze.

Lehce se zakloňte dozadu, ohněte kolena a zvedněte chodidla z podlahy tak, aby s ní svíraly úhel 45 stupňů. Narovnejte ruce před sebe tak, aby směřovaly dlaněmi k sobě.

Potom začněte natahovat nohy. Vydržte po několik hlubokých nádechů a výdechů a pomalu položte dolů. Opakujte několikrát.

7. Pozice mostu

Tato pozice vám natahuje bedra, posiluje svaly horní části nohou (harmstringy) a zadku.

Lehněte si na záda a ruce, obrácené dlaněmi dolů, položte podél těla. Ohněte nohy tak, abyste chodidla měli položené na podlaze na šířku ramen.

Vaše kolena by měly být v jedné linii s palci na nohách. Zvedněte boky a záda tak, abyste o podlahu opírali jen spodní částí lopatek.

V této pozici vydržte po několik hlubokých nádechů a výdechů. Spusťte boky dolů a několikrát opakujte.

8. Pozice polovičního pana ryb

Tato pozice natahuje bedra, ramena a páteř. Posaďte se na podlahu s nohama nataženýma před sebe. Nyní ohněte levé koleno a levé chodidlo položte z vnější strany pravého stehna, jak vidíte na obrázku.

Ohněte pravou ruku a pravým loktem tlačte do vnější strany levého kolene. Vaše páteř je nyní vykroucením a vy hledíte na stěnu za sebou.

Vydržte po několik hlubokých nádechů a výdechů a opakujte na druhou stranu.

Ohněte pravou ruku a pravým loktem tlačte do vnější strany levého kolene. Vaše páteř je nyní vykroucením a vy hledíte na stěnu za sebou.

Vydržte po několik hlubokých nádechů a výdechů a opakujte na druhou stranu.

9. Pozice kobylky

Tato pozice vám natahuje a narovnává páteř a oblast křížů. Lehněte si na podlahu obličejem dolů.

Zvedněte nohy z podlahy, přičemž jejich tisknete k sobě. Nyní zvedněte dozadu ruce a zvedejte hruď. Tuto pozici držte asi minutu.

10. Pozice dítěte

Tato pozice otevírá a natahuje bedra, čtyřhlavé svaly stehen a kříže. Klekněte si na podlahu, přičemž sedíte na patách, kolena máte od sebe na šířku ramen a horní část těla mezi stehny.

Vaše čelo se dotýká země. Ruce položte přímo před sebe. zavřete oči a zhluboka dýchejte. V této pozici zůstaňte alespoň minutu.