Víte, jak často měnit povlečení, ručníky a utěrky? Možná taky děláte tu zásadní chybu

0
(0)

Jan , 18. 06. 2024

Věděli jste, že za kožní infekce, alergie, akné či dýchací problémy si můžete i samy?

Příčina je ukryta ve vašich peřinách.

Netušíte, co všechno se tam nachází…

Denně se možná zahráváte se zdravím svým i zdravím jiných, aniž byste si to uvědomovali.

Protože například ložní prádlo je líhní roztočů a bakterií a rozhodně nestačí měnit ji jen jednou za měsíc, jak se nám občas snaží namluvit naši muži.

1. Povlečení: jednou za dva týdny

V posteli trávíme zhruba třetinu svého života, a tak bychom o její hygienu měli dbát. Povlečení se rozhodně nemá měnit až ve chvíli, kdy začne nevábně vonět, ale mnohem dříve.

Biologický odpad nashromážděný v ložním prádle a lůžkovinách totiž může nejen za kožní problémy, akné a ucpané póry, ale i za vznik alergií nebo zhoršení astmatu a dýchacích potíží. Vyměnit povlaky na polštáři i peřině je třeba jednou za týden, nejpozději po 14 dnech. Pokud jste nemocní, trpíte nadměrným pocením nebo jste alergici, měla by se ložní prádlo měnit jednou za tři dny.

V dnešní době často zapomínáme, že bychom měli přikrývky a polštáře také čas od času vyčistit. Do pračky nebo do čistírny je ideálně donést jejich dvakrát do roka.

2. Plachta: jednou za týden

Samozřejmě nestačí jen měnit povlečení, zapomenout nesmíte ani na prostěradlo. To byste měli převléknout nejméně jednou týdně. Nevíte si totiž představit, kolik se ve vaší posteli během těch sedmi dnů nashromáždí biologického odpadu z našeho potu, odumřelých buněk a vlasů.

Stejně jako povlečení, i prostěradla je nutné prát nejméně na 60 ° C, abyste roztoče usmrtili. Věděli jste, že v jednom gramu prachu z polštáře, peřiny nebo matrace se ukrývá až 15 000 roztočů?

3. Ručníky a osušky: každé tři dny

Možná žijete v přesvědčení, že osušky není nutné tak často měnit.

Utíráte do nich přece čisté tělo. Jenže po každé sprše či koupeli zůstávají ve vlhkém ručníku vaše odumřelé kožní buňky, a ty se tak stávají doslova inkubátorem pro bakterie, které se zde vesele množí. Výsledkem mohou být infekce a kožní choroby přenášející se na celé tělo.

Více než polovina z nás je nositelem stafylokoka, který se schovává na naší pokožce. Ten je zcela neškodný – dokud se nedostane do otevřené ranky. Tam pak může způsobit vážné kožní infekce.

Ručníky bychom tedy měli měnit každé tři až čtyři dny a prát je při teplotě 60 ° C. A pamatujte si, o svůj ručník se nikdy s nikým nedělte!