8 tichých příznaků, které mohou signalizovat hrozící trombózu

0
(0)

Dalibor , 30. 07. 2024

Trombóza je život ohrožující onemocnění a polovina lidí ani neví, že jsou postiženi! Identifikace tichých příznaků může zachránit život. Zde je osm varovných signálů, na které byste měli dávat pozor:

1. Oteklá noha

Pokud je jedna z vašich nohou tlustší než druhá, buďte podezřívaví! Otok nohou může být způsoben krevní sraženinou v žíle, která brání návratu krve do srdce.

2. Křeč

Pokud se vám sval na noze natáhne, spasmuje a nezmizí, může to být známka hluboké žilní trombózy, zvláště pokud se objeví i předchozí příznak. Nepohodlí se může objevit také ve formě pulzující bolesti nebo citlivosti na tlak.

3. Vaše nohy změní barvu

Pokud kůže na nohou zčervená nebo modrofialová, okamžitě vyhledejte lékaře! Špatná cirkulace způsobuje změnu barvy a to může být velký problém!

4. Kůže je horká

Pokud je kůže v určité části teplejší než jinde, je to jeden z nejjistějších příznaků trombózy! To je způsobeno nahromaděnou krví.

5. Příznaky trombózy jsou mírné nebo závažné

Intenzita těchto příznaků je různá! Každý je jiný, takže pokud je pociťujete jen v mírné míře nebo pokud jsou přítomny jen pár dní, přesto se poraďte s lékařem!

6. Opakující se nebo zhoršující se příznaky

Trombovaný otok například od výronu kotníku rozeznáte tak, že ten odezní a už se nevrátí! Pokud nezmizí, vrátí se nebo se šíří dále, musí za tím být vážnější důvod!

7. Nemáte žádné příznaky

Hluboká žilní trombóza se také nazývá tiché onemocnění, protože téměř v polovině případů se projevuje až ve velmi pokročilém stavu. Pokud je pro vás některý z rizikových faktorů pravdivý, věnujte zvýšenou pozornost známkám svých nohou. Takovými rizikovými faktory jsou užívání antikoncepce, hormonální substituce během menopauzy, rakovina a její léčba, velké operace a 6-8 týdnů po porodu.

8. Pokud jste ohroženi na základě rizikových faktorů

Navštivte svého lékaře i při sebemenším podezření! Právě proto, že je nemoc asymptomatická, nedokážete se diagnostikovat sami, ale pokud nemoc zaznamenáte včas a dostanete vhodný lék (například lék na ředění krve), lze se život ohrožujícímu stavu vyhnout.

Pokud se vám tento článek líbil a našli jste v něm užitečné informace, nezapomeňte ho sdílet se svými přáteli, rodinou a známými. Pomozte jim tak předcházet nebezpečí trombózy a zachraňte životy!