7 věcí, které se dějí s vaším tělem když pláčete. Plakat či neplakat?

0
(0)

Dalibor , 29. 05. 2024

Když jsme se narodili, tak jsme všichni plakali, ale z nějakého důvodu, když zestárneme, považujeme máchání za znamení slabosti u mužů i u žen. Nicméně, přirozená potřeba plakat je v mnoha směrech dobrá pro náš mozek, tělo i duši. Toto se děje s vaším tělem když pláčete.

1. Detoxikuje se tělo

Neplačte pouze, když jste smutní. Pláč je také fyzickým impulsem spojeným s přílišným stresem.

Když pláčeme, naše tělo se zbavuje kortizolu, hormonu souvisejícího se stresem, který může potenciálně poškodit Vaše zdraví, když jeho úroveň není vyrovnaná.

Chronicky vysoká hladina kortizolu mohou způsobit mnoho nepohodlí, jako je nespavost, problémy s imunitním systémem a hromadění tuku v oblasti pasu.

2. Ničí se bakterie v těle

Vaše slzy odstraňují všechny bakterie v očích. Je to proto, že slzy obsahují lysozym (také známý jako "antibiotikum v těle"), hormon, který se nachází v mateřském mléce a slinách.

Když pláčete, lysozym se uvolňuje a zabíjí až 90% bakterií.

To znamená, že máchání nejen uvolňuje toxiny z těla, ale také ničí další toxiny, které se nacházejí na povrchu těla.

3. Zlepšuje se zrak

Stává se, že naše oči jsou unavené po celém dni stráveném v práci.

Během dne se oční membrána vysuší, což zatěžuje oči.

Slzy pak hydratují tyto membrány, revitalizují oči a Váš zrak je opět zřetelný.

4. Zlepšuje se nálada

S pomocí dobrého pláče se zbavíte stresu, protože některé hormony v těle se uvolní a to vše má pozitivní vliv na Vaši náladu.

Výzkum provedený v roce 2008 na univerzitě v jižní Floridě ukázal, že 90% lidí, kteří plakali ve stresových situacích, cítili velkou úlevu a zlepšení nálady.

Lidé, kteří neplakali, postrádají tento "průduch", když čelí obtížným životním situacím.

5. Pláč je silná forma komunikace

Když někdo blízko Vás začne plakat, instinktivně víte, že je něco špatně. V této situaci nepotřebujete slova, abyste cítili smutek nebo frustraci někoho jiného.

Pláč může někdy "mluvit", že předstíráme, že je něco v pořádku, ale slzy ukazují, že jsme zranění a smutní.

Slzy mohou poskytnout náhled do skutečného myšlení některých lidí a mohou začít hlubokou a velmi potřebnou diskusi mezi přáteli, milenci a manžely.

6. Zlepšuje zdraví celého těla

Už jsme zjistili, že pláč může být užitečný pro naše zdraví mnoha způsoby - zlepšuje náladu, snižuje úroveň stresu a chrání oči před bakteriemi.

Věděli jste, že slzy z emocionálního pláče obsahují o 24% více bílkovinného albuminu než kterýkoli jiný pláč?

To pomáhá regulaci metabolismu. Pláč může pomoci v boji proti některým dalším onemocněním, jako je vysoký krevní tlak, obezita a cukrovka.