500.000 vyléčených lidí dokazuje, že tento prvek je hlavním klíčem k úspěšné léčbě artritidy

4.3
(48)

Dalibor , 29. 10. 2019

Během léčby revmatoidní artritidy často dochází k přechodným zhoršením stavu a pociťování větší agónie. Tento stav se nazývá Herxheimerova odezva a v podstatě je třeba být za ni vděčný. Ukazuje totiž, že léčba zabírá.

Proto je třeba vydržet přibližně 2 až 3 týdny, po kterých agonie, otoky, ztuhlosti a bolesti samy vymizí. Později se pacienti vrátí k užívání jedné tablety denně, což bude jejich udržovací dávka s cílem, aby se artritida již více nevrátila.

Takto popsal léčbu artritidy pomocí bóru Rex Newnham, PhD. pro Nadaci revmatoidní artritidy v Anglii.

Bór 

Bor je stopový prvek nezbytný pro určité metabolické procesy v organismu. Nachází se v půdě, vodě a z nich pak i v mnoha potravinách.

Dr. Newnham uvádí, že v zemích, kde se v půdě nachází jen minimální množství bóru, evidují časté případy artritidy. Na rozvinutém západě až 20 % lidí trpí nějakou formou svalově-skeletálního onemocnění. No a z nich připadá velký podíl právě na artritidu.

Naopak v těch zemích, kde se v půdě nachází bor v nadprůměrném množství, je výskyt artritidy mnohem menší.

Spekulace Dr. Newnhana stále častěji nacházejí odezvu i u ostatních lékařů a organizací zabývajícími se výzkumem. Jeho doplňky stravy na artritidu již pomohly mnoha starým lidem, ale například i dětem s juvenilní artritidou či lupusem, hlavně jeho těžké formy – systemického lupusu. Obecně, ovoce a zelenina obsahují vysoký podíl bóru, zvláště pak jablka, hrušky, ořechy, listová zelenina a luštěniny.

Průměrný příjem bóru se může u jednotlivců výrazně lišit v závislosti na jejich stravě. Někdo přijme jen 0,2 mg za den, zatímco vegetariáni mohou zkonzumovat až 20 mg bóru za den. Na základě experimentů na zvířatech se zdá, že rozumná dávka pro člověka je něco mezi 1 až 2 mg boru za den (v případě léčby artritidy několika násobně více).

Výsledky po 15 letech léčení

Za posledních 15 let více než 500.000 lidí užívajících bór ve formě doplňků bylo schopno se z artritidy zcela vyléčit. Obvykle brali 3 tablety denně a už po 1 až 3 měsících u nich zcela zmizela agonie, otoky a ztuhlosti. Americké výzkumné centrum pro lidskou výživu demonstrovalo, že užívání bóru dokázalo snížit každodenní ztráty vápníku asi o polovinu.

Z toho lze usuzovat, že mnoho obětí osteoporózy v důsledku zlomenin, například kyčelních kloubů, mohlo stále ještě plnohodnotně žít. Jak již bylo zmíněno, ovoce a zelenina jsou bohatými zdroji bóru. Totéž platí i o čerstvých džusech a nektarech. Problém je v tom, že za poslední desetiletí se intenzivním zemědělstvím ochudila půda o mnohé důležité prvky.

Bór jako lék!

Solidní jablko může obsahovat až 20 mg bóru. Nicméně dnešní normální jablko z velkosadů ho má jen asi 1 mg, možná ještě méně. Totéž se týká i ostatního ovoce a zeleniny. Z toho vyplývá, že dodávání bóru ve formě doplňků při artritidě se dnes jeví jako nezbytné.

Bór v Česku a Slovensku

Bohužel, na našem trhu jsme nenašli speciální doplňky na bór. Měli by ho však obsahovat i některé multivitaminové nebo multiminerálové přípravky. Když si tedy budete příště kupovat nějaký multivitamin, vyberte si takový, který obsahuje v 1 tabletě alespoň 1 mg bóru.

Pro přípravek speciálně zaměřen na bór se však budete muset zřejmě poohlédnout někde v zahraničí. Naštěstí, mnohé ze zahraničních obchodů dnes už doručují i do Česka a na Slovensko.