--> --> 12 nemocí, které lze snadno rozpoznat pohledem do očí - iRecept

12 nemocí, které lze snadno rozpoznat pohledem do očí

-->
-->
0
(0)

Dalibor , 10. 06. 2024
-->

Každý občas zažije oční nepohodlí. Mohou bodat, bodat, svědit, zčervenat nebo být vodnaté. Mohou to být krátkodobé příznaky únavy, ale také příznaky vážnějších nemocí a nemocí.

-->

Co říká vzhled našich očí na naše zdraví?

Podívejte se, co ukazuje oko.

Bílé skvrny na rohovce oka

Pokud jde o nositele kontaktních čoček, je to docela běžné a naznačuje to infekci rohovky.

-->

Bílý okraj kolem duhovky oka

Může se objevit s věkem a u starších lidí není důvodem k obavám. Ale pokud jste daleko od důchodového věku, bílý kruh kolem duhovky může být známkou vysoké hladiny cholesterolu a triglyceridů, a tedy zvýšeného rizika srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice.

Popraskané žilky očí

Důvody, jako je příliš málo spánku, delší práce nebo vystavení větru nebo slunci, se nemusíte bát a unavené oči se rychle vrátí do dobré kondice. Pokud však vaše oči začnou červenat bez zvláštního důvodu, může to být důkaz zvýšeného nitroočního tlaku, jako je glaukom, vysoký nitrolební tlak nebo cukrovka.

-->

Bezbarvé skvrny před očima

Každý je občas uvidí, ale náhlý nárůst počtu těchto skvrn by měl být alarmující, protože by to mohlo naznačovat poškození sítnice.

Suché oči

Suché oko způsobuje nepohodlí a svědění, což zase poškozuje jemnou pokožku kolem oka. Alergie může způsobit suché oko, ale může také způsobit vážnější stav zvaný Sjogrenův syndrom, což je vzácná porucha imunitního systému.

-->

Oteklé červené oči

Obvykle je to důsledek únavy a nedostatku spánku. Velmi často

se objevuje jako důsledek nadužívání očních kapek, které pomáhají unaveným a těžko spícím lidem. Nakonec jim kapky škodí více, než pomáhají.

Žluté skvrny poblíž duhovky

Toto je typická změna pro starší lidi a pro ty, kteří tráví hodně času na slunci. Žluté skvrny mohou být způsobeny UV zářením v očích.

-->

Malá tmavá tečka na pozadí blikajících vlnovek

Tyto příznaky mohou naznačovat špatný krevní oběh v mozku. Zpravidla však tečky, které se objevují a mizí, naznačují neprůhlednost sklivce. Nejběžnější příčinou je stárnutí. Ohrožení jsou však také lidé s metabolickými poruchami, jako je cukrovka a vaskulární poruchy.

Samovolné slzení

Fenomén typický pro lidi vystavené světlu z monitorů nebo smartphonů. Světlo, které vydávají, vysychá oko, které se snaží vyrovnat nedostatek vlhkosti a způsobit slzení.

-->

Blednutí vidění

Obrázek, který zmizí z určitých oblastí zorného pole, je známkou oční migrény. Může to být doprovázeno bolestmi hlavy v důsledku poruch mozkové cirkulace. Oční migréna je neškodná. Neexistuje přesné vysvětlení jeho výskytu.

Rozmazané vidění

Nejviditelnějším vysvětlením je krátkozrakost. Není však jediný. Může to být také známka cukrovky. Pokud kromě rozmazaného vidění zaznamenáte oslepující světlo a prstenec kolem světelných zdrojů, může to znamenat kataraktu.

-->

Protein žlutého oka

Jeho příčinou je onemocnění jater a žlučovodů.

Pokud zaznamenáte některý z příznaků, informujte prosím svého lékaře. Oči nám vysílají signály poměrně brzy, že s tělem něco není v pořádku.

-->