10 historických zvyků ze života, které by dnes byly totálně mimo. Číslo 3 je totálně zničující!

0
(0)

Dalibor , 30. 05. 2024

My vám dnes přinášíme 10 faktů o lidech z historie, které vás zcela překvapí, ohromí a nezbude nic jiného než abyste řekli

1. Ženy používaly olovo a síru k barvení vlasů

Lidé si od starověku barvili vlasy, ale nedostatek znalostí o chemii a nesprávném používání nevhodných prostředků někdy skončil velmi špatně.

Řekové a Římané používali trvalé barvivo na vlasy, které se skládalo z různých chemikálií včetně síry.

2. Jako prsní implantáty byly použity skleněné kuličky a mletá pryž

Od starověku ženy používaly různé prostředky ke zlepšení své krásy. Prsa nebyla výjimkou. Některé ženy používaly domácí “růstové krémy” pro zvětšení. Ostatní například vmasírovaly do kůže kokosový olej.

Nicméně první chirurgie prsu byla provedena už v roce 1895 Vincenzem Czernym. Doktor musel udělat nová prsa své pacientce poté, co vyřízl nádor. Lékaři použili různé materiály pro zvětšení ženských prsou: slonovinu, skleněné kuličky, mletý kaučuk a další.

3. Trus zvířat používaný v lékařství

může to znít divně, ale je to fakt: dřív lidé používali zvířecí hnůj k léčení různých nemocí.

Například ženy ve starověkém Řecku věřily, že krokodýlí trus lze použít jako antikoncepci a vkládaly si jej do vagíny.

Ve Skotsku lidoví léčitelé zase používali ovčí výkaly k léčbě neštovic a čerstvý prasečí trus sloužil k zastavení krvácení z nosu

4. Lékaři vyvrtávali otvory do lidských hlav, aby uvolnili zlé duchy

Lékaři byli vždy velmi zvědaví, jak funguje lidské tělo a používali několik “osvědčených” metod léčení. Trepanací (vrtání otvorů) bylo jedním z nich. Lékaři věřili, že mohou vyléčit nemoci, jako jsou křeče, bolesti hlavy a infekce.

Mysleli si, že různé nemoci byly způsobeny zlým duchem, uvězněným uvnitř lidské hlavy, a tak vyvrtali otvory, aby nechali ducha vyjít.

5. Ženy na pohřbech nemohly plakat

Pravidelné pohřby ve starém Římě začínaly průvodem v ulicích. Plačící příbuzní tento průvod následovali. Čím více lidí se pohřbu zúčastnilo, tím více respektovaný člověk to byl.

Někdy si rodina zaplatila speciální ženy, které plakaly, aby zapůsobily na dav. Aby byl jejich smutek autentický, ženy si rozškrábaly obličej nebo si rvaly vlasy.

Později byla tato tradice považována za příliš extrémní. A bylo zakázáno najímat profesionální plačky.

6. Otcové mohli legálně zabít nápadníky svých dcer

Otec měl velmi silný vliv na celou rodinu a zejména na život svých svobodných dcer – měl právo vybrat pro ni vhodného manžela. Pravidla byla velmi přísná a dcera nemohla mít před svatbou intimní vztah.

Otec měl proto zákonné právo zabít milence své dcery (a dokonce i ji samotnou), pokud je přistihl při cizoložství.

7. Ve starověkém Římě mohli otcové prodávat své syny do otroctví – ale pouze třikrát

Ve starém Římě nebyl prostor pro lásku. Otec jako hlavou rodiny měl absolutní moc nad svou ženou, dětmi a domácností.

Bylo jim dokonce uděleno právo prodat své syny do otroctví. Pokud ten, kdo koupil “otroka”, už ho nepotřeboval, vrátil ho zpět do rodného domu. Nicméně, mohlo se to stát jen třikrát, jinak by otec byl považován za špatného rodiče a mohl by svého syna zabít.

8. Lékaři používali ke zjištění těhotenství česnek

Nedostatek anatomických znalostí neumožnil, aby lékaři s jistotou řekli, zda je žena těhotná. Používali však několik přírodních metod.

V roce 1350 př.n.l. se ženám doporučovalo, aby navlhčily osivo pšenice močí. Když semena vyklčila, byla těhotná. Další způsob, jak provést těhotenský test, zahrnoval vložení česneku nebo cibule do vagíny.

Když následujícího rána ucítil lékař z dechu ženy česnek, prohlásil ji za těhotnou.

9. Ve starověkém Egyptě si lidé holili obočí když oplakávali své kočky

Lidé ve starobylém Egyptě uctívali kočky jako své oblíbené zvíře a věřili, že přinášejí do rodin štěstí. Bastet, bohyně domova a plodnosti, byla vyobrazena buď jako kočka, nebo jako žena s kočičí hlavou. Kočky byly posvátné a každý, kdo jim ublížil, byl odsouzen k smrti.

Starověké egyptské rodiny projevovali smutek ze smrti koček tak, že si všichni oholili obočí. Tělo kočky se obalilo dřevěnou vyřezávanou maskou a malá kočičí mumie byla umístěna do rodinné hrobky nebo na speciální kočičí hřbitov.

Zajímavým faktem je, že Alexandr Veliký, Julius Caesar, Džingischán, Napoleon a Hitler trpěli ailurofobií, strachem z koček.

10. Veřejné záchody ve starověku

Již víte, že lidé ve starém Římě využili všech možných prostředků k péči o svou osobní hygienu. Pravidelně navštěvovali veřejné lázně a na toaletách používali houby.

Nicméně jen opravdu bohati lidé si mohli dovolit mít v domě vlastní koupelnu nebo toaletu. Ostatních 95% populace používalo veřejné toalety – dlouhé řady z masivního kamene nebo dřeva s otvory.