Zbavte se mšic jednou pro vždy s chilli roztokem.

0
(0)

Tomáš , 14. 07. 2021

Když se na rostlinách usadí mšice, jen těžko se jich zbavujeme. Poznáme je snadno – rostlině se začnou kroutit listy a na spodní straně se objeví malé černé nebo zelené shlukující se tečky. Zdá se, že boj s mšicemi je předem prohraný a že se vždy objeví nové, které dál poškozují rostlinu. Samozřejmě existují plně chemické postřiky, ale pokud pěstujeme rostlinu ke konzumaci, nebo pokud se ze zásady chceme chemii vyhnout, je lepší vsadit na babský recept.

Jak na to?

Do hrnce nalijte jeden litr vody. V něm rozmíchejte asi padesát gramů červených mletých chilli papriček. Směs přiveďte k varu, pak snižte plamen na nejnižší stupeň a vařte asi dvacet minut. Pak nechte ještě přes noc vše odstát, aby papričky mohly propůjčit roztoku všechny své blahodárné vlastnosti.

Ráno směs sceďte a rozřeďte v pěti litrech vody. Výsledný zředěný roztok nalijte do rozprašovače a nastříkejte na celý všechna místa, která jsou okupovaná mšicemi. Pálivé papričky totiž mšice spálí, rostlinu ale nijak nepoškodí. Podle potřeby postup několikrát opakujte, dokud z rostliny nezmizí poslední mšice.

Vsaďte na bylinky

Vyzkoušet můžete i některé další rady. Mšice například odpuzuje aromatická vůně afrikánů, tymiánu, bazalky, saturejky nebo máty. Poměrně dobře funguje i kopr nebo levandule, kterou vysázíte na okraj záhonů. Pokud kouříte, vyrobit si můžete i roztok ze sto padesáti gramů tabáku nebo nedopalků z cigaret bez filtru, které asi hodinu povaříte ve třech litrech vody. Pak roztok nastříkejte na napadenou rostlinu.

Důležitá je samozřejmě i prevence. Venku zryjte půdu a zlikvidujte ty části rostlin, které jsou už nenávratně poškozené. Nikdy je neházejte na kompost, mšice by se mohly znovu začít šířit. Raději tyto části rostlin spalte. Rostliny pravidelně hnojte, protože pokud budou správně živené, šance na napadení škůdci bude daleko menší.