Vyrobte si domácí hnojivo na okurky z kvasnic nebo popela

0
(0)

Tomáš , 14. 07. 2021

Pokud pěstujete okurky, určitě sháníte nejrůznější hnojiva, aby úroda byla co největší. Takové hnojivo si ale můžete připravit i sami doma. Jejich velkou výhodou je, že komponenty do nich můžete zvolit podle svého uvážení a potřeb rostliny. Bude se vám hodit droždí, popel, chléb, slepičí trus, cibule a nejrůznější nálevy.

Droždí stimuluje růst a chrání před škůdci

Jedním z nejúčinnějších domácích hnojiv je droždí. Jedno balení rozpusťte v deseti litrech vody a nechte asi tři dny na teplém místě. S tímto hnojivem rostliny přihnojte dvakrát až třikrát za sezonu. Na jeden keřík bude stačit půl litru, ideální je nalít ho na půdu zahřátou od sluníčka. Toto hnojivo nejen stimuluje růst, ale také chrání rostlinu před škůdci.

Popel ze dřeva obsahuje všechny důležité látky, které okurky pro svůj růst potřebují. Použít můžete suchý popel, kterým půdu jemně poprášíte před zaléváním, i nálev z popela. Na jeho přípravu budete potřebovat asi dva týdny. Smíchejte dvě až tři lžíce popela s jedním litrem vody a nechte odstát. Množství samozřejmě můžete upravit podle potřeby.

Bochník chleba nebo slepičí trus

Další skvělou alternativou je hnojení okurek chlebem. Namočte přes noc bochník chleba do vody, ráno ho rozmíchejte s deseti mililitry jódu a zřeďte vodou v poměru jeden litr hmoty na deset litrů vody. Toto hnojivo se aplikuje postřikem na listy. Kuřecí trus obsahuje železo, měď, síra, mangan, zinek a kobalt. Zřeďte ho vodou v poměru 1 : 20 a za občasného míchání nechte několik hodin odstát. Zalévejte s ním třikrát za sezonu a na jeden keřík použijte půl litru hnojiva.

Cibule může být použitá jak pro kořenové, tak pro listové hnojení. Připravuje se z dvaceti gramů cibulových slupek a pěti litrů teplé vody. Směs nechte čtyři dny odstát, poté přefiltrujte. Tímto hnojivem můžete hnojit nejen okurky, ale i další zeleninu, například rajčata. Hnojivo stimuluje jejich růst a chrání je před napadením nejrůznějšími škůdci.

Na list hnojivo aplikujte ráno

Pokud se rozhodneme pro aplikaci na list, učiníme tak ráno, voda na rostlinách přes noc totiž podporuje tvorbu plísní. Okurky nesnáší chlór, proto je ideální zalévat je dešťovou vodou nebo vodou ze studně. Důležité je také kypření půdy, ale jelikož mají okurky mělké kořeny, je třeba při něm dbát zvýšené opatrnosti. Okurky sklízíme hned, jak plody dozrají, aby měla rostlina dostatek času vyplodit další.