Tento plevel možna máte v zahradě, ale vůbec neznáte ho zázračné účinky: Záchrana pro kosti, cévy a pokožku!

0
(0)

Dalibor , 10. 06. 2020

Pokud ji máte na zahradě, pravděpodobně ji stejně, jako většina zahrádkářů považujete za postrach - velmi houževnatou a odolnou plevel, které se dá jen těžko zbavit a rychle se rozrůstá. Měli byste však vědět, že tato plevel obsahuje více omega-3 mastných kyselin jako rybí olej a je nesmírně prospěšná pro naše zdraví. 

Tento plevel je pokladem pro celou rodinu

Její nať obsahuje až 2,2% bílkovin, 0,5% vynikajících tuků, 6,5% sacharidů, 1,2% vlákniny a 2,2% minerálů (zejména draslíku, hořčíku, vápníku, železa, fosforu a stopových prvků).

Je bohatá na vitamin C i provitamin A, ale i vitamíny B1, B2. Obsahuje i glykosidy, slizy, saponiny, hořčiny, silice, flavonoidy a organické kyseliny (citrónovou, askorbovou, asparagovou, glutamovou).

Šrucha má sedmkrát více beta-karotenu než mrkev, šestkrát více vitamínu E jako špenát a čtrnáctkrát více Omega-3 mastných kyselin.

Tyto vitamíny a minerály jsou ideální pro prevenci rakoviny, mrtvice a srdečních onemocnění.

Dokonce se ukázalo, že pomáhají pacientům trpícím nespavostí.

Účinky na zdraví:

  • pomáhá srdci a cévám
  • bojuje proti nespavosti
  • udržuje silné kosti a klouby
  • protizánětlivé účinky
  • posiluje imunitu
  • pomoc při hypertenzi
  • antidepresivní účinek
  • pomáhá při diabetu 2. typu
  • obsahuje více vitamínu A než jakákoliv jiná zelená listová zelenina
  • předchází kardiovaskulárním onemocněním a mozkové mrtvici.

Zázrak pro pokožku i kosti

Šrucha dokáže při povrchové aplikaci dužiny listů léčit několik kožní onemocnění, zmírňovat otoky po bodnutí hmyzem, snižovat vrásky či odstraňovat jizvy. Pokud trpíte na vypadávání vlasů nebo lámavost nehtů, šrucha dokáže tyto problémy také účinně léčit.

Minerály nacházející se v šrucha chrání kosti před osteoporózou. Šrucha je také výborným zdrojem omega-3 mastných kyselin, které chrání před srdečními chorobami a zlepšují imunitní systém. V čínské medicíně se šrucha používá k léčbě průjmu, krvácení ve střevech, úplavice a hemoroidů.

 
Šrucha zelná

Z šruchy se konzumují tak listy, jakož i dužnaté stonky, které řežeme nejlépe mladé. Tehdy je jejich chuť příjemná, nakyslá, jemně kořeněná se slaným nádechem. Když rostlina začne kvést, její listy zpevní a získají ostřejší chuť - té se zbavíme, pokud listy na chvíli ponoříme do horké vody. Výborný způsob je také odšťavování listů a pití čerstvé šťávy.

Jak na pěstovani 

Pokud nenajdete osivo této zeleniny v obchodě, podíváte se na e-shopech. Je to teplomilná zelenina, proto s výsevem můžete začít hned, jak se oteplí a nehrozí už mrazy. Šrucha potřebuje hodně slunce a propustnou půdu. Roste velmi rychle a první úrodu můžete sklízet už po třech týdnech od výsevu

Zachycovat ji až do kvetení, tedy dva až tři krát za sezónu. Kvetoucí rostliny mají tvrdé lišty a ostrou chuť.