Sušíte prádlo na šňůře uvnitř bytu? Měli byste s tím okamžitě přestat!

0
(0)

Dalibor , 19. 10. 2020

Domácí práce jsou časově velmi náročné. Pokud chcete mít v bytě čisto a uklizeno, musíte pravidelně vytírat, vysávat, utírat prach a prát a sušit prádlo. Právě na sušení prádla se dneska zaměříme. Věděli jste, že sušením prádla v bytě ohrožujete své zdraví?

Všichni si nemohou dovolit sušičku na prádlo

Tento praktický spotřebič je vskutku vynikajícím řešením našeho problému. Jenže v některých zemích a domácnostech patří do kategorie luxusních spotřebičů, bez kterých se mnoho lidí prostě musí obejít. Nejčastější alternativou je tedy věšení prádla na šňůry nebo sušáky na prádlo. Pokud to jde, věší se prádlo nejčastěji venku, aby rychle uschlo a nepřekáželo nám. Jenže v zimě a při deštivém počasí to nejde, takže prádlo věšíme uvnitř bytu a nevědomky si přitom zaděláváme na zdravotní potíže.

Jak nám může vlhké prádlo v bytě ublížit?

Zdá se to jako úplná banalita. Vždyť je to jen vlhké prádlo. Maximálně bude překážet a to je tak jediné riziko, které vidíte. Takto jednoduché to ale není. Vlhké prádlo v bytě má na naše zdraví větší vliv, než si myslíte.

  • Na vlhkém oblečení se mohou tvořit plísně, které vylučují spóry a ty mohou způsobit vážné plicní infekce. Nejčastějším druhem plicní choroby z vlhkého oblečení je plicní aspergilóza. Lékař vám předepíše léky a také zakáže sušit prádlo uvnitř bytu!
  • Vlhké prádlo zvýší vlhkost vzduchu v bytě o 30 %. To je dokonalé prostředí pro šíření spór plísní. Ty pak ohrožují hlavně osoby s oslabenou imunitou (astmatiky, HIV pozitivní, po chemoterapii atd.)

Plicní aspergilóza je velmi vážné onemocnění, které neléčené může skončit i smrtí nakaženého. Sušení prádla ve vnitřních prostorách není bezpečné. Pokud můžete, sušte prádlo vždy venku, nebo alespoň dostatečně větrejte!