Slovenská lékařka otevřeně: Pozornost věnovaná koronavirus je přehnaná!

0
(0)

Dalibor , 27. 04. 2020

Po tom, jak koronavirus začal nabírat nevídané rozměry a napadat celý svět, u lidí se pochopitelně spustilo hromadění strachu jako o zdraví, tak i další existenci. Obavy v nich ale ještě více posilují neustále zprávy ohledně nového onemocnění, které na nás číhají z každé strany. Nicméně o pozornosti, jaká se věnuje viru, si slovenská lékařka Zuzana Pitoňáková myslí, že je opravdu přehnaná a měli bychom z ní ubrat.

Už tomu budou pomalu dva měsíce, co se stal koronavirus tématem číslo jedna.

Zatímco na začátku lidé Basilej po informacích ohledně nového onemocnění a s napětím očekávali, co se bude dít, abychom předešli scénáři z Itálie, dnes se na situaci mnozí dívají jinak a zastávají názor, že humbuk kolem Covidu-19 je pořádně přehnaný. Existují totiž mnohem závažnější onemocnění, které ale pandemie zastínila.

,,Na Slovensku denně zemře v průměru asi 142 lidí, z toho až 103 je ve věku nad 65 let. Z tohoto počtu zemře denně 8 lidí na rakovinu plic. To je za měsíc 246 pacientů. Na kardiovaskulární selhání u nás denně umírá asi 63 lidí, měsíčně tedy 1 900! A teď si představte, že bychom o těchto úmrtích informovali každý den tak, jako v případě koronavirus," v rozhovoru na rovinu uvedla všeobecná lékařka pro dospělé Zuzana.

,,Procenta úmrtnosti jsem přepočítána na počet případů. Když porovnáme čísla o úmrtích na nemoci, které jsou naší každodenní součástí, s údaji o počtu úmrtí na COVID-19, zjišťujeme, že je to nesrovnatelné," doplnila.

Lékařce se zdá být pozornost věnována koronavirus přehnaná.

V důsledku ní totiž mohou být pacienti s těžkými diagnózami odsunuti na vedlejší kolej, protože mnozí lékaři Neordinujeme jako předtím.

,,Zdravotní péče jde dolů vodou. A to mi připadá jako mnohem větší riziko," vyjádřila svůj názor.

Pitoňáková si myslí, že bylo správné na začátku vzbudit v lidech strach. Právě proto jsme se jako národ začali k onemocnění ze dne na den stavět uvědoměle a tím jsme se vyhnuli katastrofě, jaká oládla Itálie. Všeho ale hodně škodí a platí to iv tomto případě.

,,Dlouhodobý stres zvyšuje hladinu kortizolu v krvi, a tak se snižuje imunita. Proto si myslím, že je načase opustit tu paniku a začít se vracet do normálu. Na začátku byl strach užitečný a díky za něj. Ale teď bychom ho už měli přestat živit," prozradila otevřeně.

👍 Tento návod je užitečný