Skvělé zdravotní účinky květáku: zařaďte ho do svého jídelníčku i vy

0
(0)

Dalibor , 05. 11. 2020

Tato nenápadná zelenina je známá svými protizánětlivými vlastnostmi. Kromě toho je květák bohatý na omega-3 mastné kyseliny a vitamin K. Je také zdrojem bílkovin, fosforu, draslíku, vitaminu C a manganu. Velikou výhodou je fakt, že je tato zelenina k sehnání téměř na každém rohu Pokud do své stravy zařadíte květák, pomůže vám s ochranou před poškozením volnými radikály a sníží riziko oxidačního stresu. Pokud chcete využít všech benefitů, které tato zelenina nabízí, měli byste ji konzumovat nejen tepelně upravenou, ale také v syrové formě. Nemusíte se však bát, syrový květák je chuťově vynikající a o něco výraznější než jeho vařená forma.

Pomůže s detoxem i s prevencí rakoviny

Pokud chcete, aby vaše játra neutralizovala potenciální toxiny, které mohou způsobovat rakovinu, zařaďte květák pravidelně do svého jídelníčku. Podle některých studií obsahuje květák sloučeniny, které mohou ničit rakovinové enzymy. Jedna porce květáku denně prý může snížit riziko rakoviny plic až o 61 procent. Další výzkum tvrdí, že pokud zařadíme tuto zeleninu do našeho jídelníčku alespoň jednou za týden, zmenšíme své šance na vývin této choroby o 27 procent.

Konzumace květáku pomáhá přecházet zánětu v těle

Pravidelná konzumace květáku vás může ochránit před vznikem zánětu. Tímto způsobem se můžete chránit před artritidou, obezitou, cukrovkou, zánětlivým onemocněním střev a ulcerózní kolitidou. Jedna porce vařeného květáku totiž obsahuje asi 11 mikrogramů vitaminu K a 0,21 g omega-3 mastných kyselin, které jsou v boji se záněty nezbytné. Zajímavé je, že konzumace květáku může zabránit vzniku zánětlivých reakcí ve velmi rané fázi, protože obsahuje protizánětlivou sloučeninu I3C, která působí na genetické úrovni.

Očista trávícího systému i prevence kardiovaskulárních chorob

Pravidelným používáním květáku pomůžete očistit trávicí systém, protože jedna porce květáku vám dá 3,35 gramů vlákniny, která funguje jako takzvaný kartáč střev. Glucorafin je látka, která má ochranný účinek na žaludeční sliznici, čímž snižuje riziko žaludečních vředů a rakoviny.
Pravidelným používáním květáku se můžete chránit také před kardiovaskulárními chorobami. To je možné díky jeho antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem. Tím ale výčet báječných účinků květáku na lidské zdraví ani zdaleka nekončí. Jeho konzumace mimo jiné:

  • snižuje riziko srdečního záchvatu,
  • snižuje riziko vzniku revmatoidní artritidy,
  • posiluje náš imunitní systém,
  • vyrovnává hladinu krevního tlaku.

Tušili jste, že konzumace této běžné zeleniny může mít tak významné zdravotní benefity? Pokud se po přečtení tohoto článku chystáte zařadit květák do svého jídelníčku, upravujte ho vždy šetrně (smažený obalovaný květák není ideální formou) a jezte minimálně třikrát měsíčně.

👍 Tento návod je užitečný