Recepty našich předků proti bolesti v krku. Rady staré už desítky let.

0
(0)

Dalibor , 20. 01. 2021

Bolest krku může být způsobená bakteriemi nebo viry. Je-li infekce bakteriální, jde o angínu, na kterou lékaři nasazují antibiotika. Nejčastěji je ale bolest v krku způsobená infekcí virovou. Při nich nám pomůžou léky od bolesti, od horečky a proti zánětu. Příjemným pomocníkem v těchto nepříjemných časech nám ale vždy můžou být recepty našich maminek a babiček.

Kmínová voda

Voda vařená s kmínem může přinést úlevu už během několika hodin. Přichystejte si:

  • 200ml vody
  • 80mg mletého kmínu

Vodu s kmínem vařte 15 minut. Voda se bude vyvařovat, směs občas promíchejte. Po čtvrt hodině by směs měla nabýt hutné konzistence. Přeceďte přes kávový filtr. Kmín zachycený na filtru vařte ještě jednou v 50ml již získané kmínové vody. Směs necháme zchladnout.

Užívejte kávovou lžičku tohoto sirupu každou půl hodinu. Po 6 až 7 lžících byste již měli cítit výraznou úlevu. Sirup uchovávejte v lednici a sáhněte po něm vždy už při prvních náznacích bolesti v krku.

Med a citron jsou základ

Tito dva parťáci nás provází všemi chřipkami a nachlazeními. Způsobů konzumace je mnoho. Zkuste panáka slivovice s medem a citronem ohřát v mikrovlnné troubě a rychle ho vypít. Dáváte-li přednost čajům a bylinkám, na akutní bolest v krku se hodí černý čaj. Analgeticky a antisepticky působí zázračný hřebíček. Ten můžeme užívat vnitřně – vyvařit ho nebo třeba jen tak rozkousat a cucat. Pomůže nejen při bolesti v krku ale i na bolavé zuby a dásně. Na ranky na kůži užíváme hřebíček vylouhovaný v Alpě nebo vysokoprocentním alkoholu. Mezi další vhodné bylinky patří jitrocel, šalvěj, třapatka nachová a zázvor.

Česnek je všelék

O česneku se říká, a je už i dokázáno, že působí podobně jako antibiotika. Má blahodárné účinky na celé naše tělo – kardiovaskulární systém, zažívání, při infekcích celkových i lokálních. Nejlépe ho konzumujte za syrova. Rozkousat a spolknout, při bolesti v krku ho zkuste cucat jako bonbon.