Podívejte se na tuto čínskou mapu chodidel, která pomáhá po celém světě při terapiích proti bolesti nohou.

0
(0)

Dalibor , 12. 01. 2021

Pro člověka je přirozený pohyb, který mu zajišťují dolní končetiny, které tvoří základní opěrnou část těla. Bohužel si jen málokdy uvědomíme, jak svými špatnými návyky nohám škodíme a poškozujeme si tak vlastní zdraví.

Co chodidlům nesvědčí

První věc, která nás zřejmě napadne, je obuv. Pokud totiž nosíme dlouhodobě obuv, která není vhodná nebo nám nepadne, mění se nežádoucím způsobem těžiště těla a některé části nohou jsou tak nepřiměřeně zatěžovány. Problém představují zejména úzké a vysoké podpatky, jejichž negativní vliv lze poněkud zmírnit zvýšenou platformou.

Pokud jde o druhý extrém, tedy chůzi na boso, i zde je důležité vědět, kdy je prospěšná a kdy nikoliv. Záleží totiž vždy na konkrétních okolnostech, zejména na terénu, počasí a také stavu chodidel. Například chůze naboso po horkém asfaltu jistě nebude zdraví prospěšná. Pokud jde o prospěšnou chůzi naboso, nejlepší je v přírodním terénu a například po oblázcích, které vyvíjejí tlak na akupresurní body, kterých je na chodidlech velké množství. Výborný je například také Kneippův chodník, který bývá součástí lázní a wellness center, protože ten kombinuje působení oblázků a kamínků s blahodárným střídáním velice teplé a velice studené vody, což dolním končetinám nesmírně prospívá.

Jaká jsou nejčastější poškození chodidel?

K nejčastějším zdravotním potížím chodidel patří:

  • výrůstky
  • ostruhy
  • vbočený palec
  • plochá noha
  • kladívkové prsty.

Například vbočený palec patří mezi velice časté potíže. Projevuje se tak, že jedna kost se naklání dovnitř, čímž se články palce vychýlí směrem ven. Nepůsobí to nijak esteticky, ale to je pro většinu postižených osob ten nejmenší problém. Vbočený palec totiž často bývá bolestivý. Obvykle souvisí s plochýma nohama a také ne příliš vhodně zvolenou obuví. Pomůcek na zmírnění obtíží je naštěstí celá řada, například speciální vložky nebo tejpy, existují také účinné cviky. Některé případy však také končí operativně, což však nijak neznamená, že se problém nemůže objevit znovu.

Při jakékoliv potíži s chůzí, rovnováhou, rovnoměrným zatížením dolních končetin je dobré situaci konzultovat podle závažnosti buď s lékařem nebo se alespoň poradit v prodejnách zdravotnických potřeb nebo lékárnách, kde specialisté doporučí vhodnou pomůcku, například vložky do bot určené speciálně pro váš problém. Dnes lze získat i vložky udělané přímo na míru, které dané osobě výrazně pomohou a uleví.

Péči a pozornost je třeba věnovat zejména nohám dětí, které jsou teprve ve vývinu a u nichž lze mnoha obtížím včas úspěšně předejít.