Rada od profesionální zahradnice, která vám poradí, proč do květináčů pokojovek dávat ořechy.

0
(0)

Dalibor , 07. 04. 2021

I dobrý pěstitel, který o své rostliny řádně pečuje, se již mohl setkat s bílou plísní v květináči. Tento problém není pouze estetického původu, ale také dokáže ohrozit rostlinu, a to nemluvě o vašem zdraví, pokud takovou rostlinu máte v ložnici. Nevyhazujte ji, i na bílou plíseň existuje řešení. Jedno takové bychom vám rádi prozradili. 

Pryč s plísní pomocí lopatky

Plíseň můžeme najít nejen na substrátu, ale i na listech, kde se nejčastěji projevuje jako černá plíseň. Pokud je plíseň už v takovém stádiu, chce to co nejrychlejší jednání. Jistě rostlinu nechcete zahubit a už vůbec nechcete dýchat ovzduší plné mikrobů. Berte v úvahu fakt, že se plíseň neobjevila z nenadání, ale nejčastěji kvůli tomu, že je substrát přespříliš vlhký, a to dlouhodobě. V létě je výskyt plísní mírnější - je větší teplo, více větráte, ale přes zimu je to horší. Navíc jsou rostliny v zimě v klidovém režimu a tolik zálivky jednoznačně nepotřebují. Pokud vidíte, že je plíseň pouze na povrchu v malém shluku, vezměte malou lopatku či jinou naběračku a zeminu jednoduše odeberte a vyhoďte nejlépe do popelnice. Nyní ještě hlínu nedoplňujte, nejdříve nechte substrát v květináči vyschnout, a to několik dnů. Pokud je plíseň rozšířená na listech nebo jí je na hlíně větší množství, bude lepší, když rostlinu přesadíte. Vyjměte ji z květináče, hlínu vyhoďte a rostlinu nechte alespoň do večera na novinách vyschnout. Kořínky tak mírně proschnou. Jakmile budete dávat nový substrát do květináče, smíchejte jej se skořicí - funguje jako fungicid. Vyplatí se také proti plísni bojovat preventivně, a to v podobě mulčování.

Mulčování není pouze dekorativní prvek

Nejde pouze o dekoraci, ale o velmi užitečnou věc, která rostlinu chrání. Udržuje optimální vlhkost, chrání před škůdci i otravnými muškami. Jednoduše si vyberte mulčovací materiál a nasypte ho do květináče k rostlině. A pokud nechcete chodit do zahradnictví či utrácet za speciální mulčovací směsi, jistě si poradíte i s přírodními surovinami, které máte doma. Použijte skořápky od vlašských ořechů. Stačí je na půdu rozmístit. Nedrťte je, je to zbytečné. Umístěte je bříškem nahoru a rozmístěte je všude, těsně přitisklé na sebe.

Kamínky

Dalším řešením budou malé a drobné kamínky. Podmínkou je, aby byly dokonale čisté. Po usušení kamínky umístěte do květináče. Kamínky nešetřete, vrstva by měla tvořit jeden až dva centimetry.

Známý perlit a vermikulit

Perlit i vermikulit seženete v každém zahradnictví. Velmi často jsou tyto suroviny používané pro mulčování, ale i jako směs do substrátu. Takže jeden z těchto materiálů bude skvělou volbou. Vermikulit je jemný a vypadá jako zlatý písek. Kdežto perlit je bílý a vytváří v zemině krásnou strukturu. Díky jejich vzhledu bude vhodné jeden z materiálů umístit i do moderních interiérů, kde kladete velký důraz na estetičnost. Je třeba upozornit, že ani jeden z materiálů by neměl překročit výšku dvou centimetrů v květináči. Nezapomínejte rostlině dopřát mírnou, ale pravidelnou zálivku. Porézní materiály přebytečnou vodu pohltí.