Triky, jak těchto 16 potravin uchovat mnohem déle čerstvé než doposud!

0
(0)

Tomáš , 01. 02. 2019

Léto společně se sluncem a teplým počasím nám do kuchyně přinesou spoustu čerstvého a výborného ovoce a zeleniny. Bohužel mnoho potravin dlouho čerstvá nevydrží a výborná chuť mizí.

Čerstvost

Užitečné rady, které Vám pomohou vychutnat si výborné čerstvé ovoce, sýry a jiné pochoutky po mnohem delší dobu, než jste obvykle zvyklí.
To, jakým způsobem potravinu uchováváte velmi její čerstvost ovlivňuje.

Bobule + ocet + voda

Vytvořte si směs jablečného octu a vody v poměru 1:10. V tomto roztoku opláchněte bobule, vložte je do misky s papírem a poté do ledničky. Směs je velice slabá, takže by plody neměli chutnat po octu.

Celer, brokolice, salát + alobal

Toto je velmi jednoduché řešení: kompletně zabalte brokolici, celer nebo salát do alobalu. Jedině tak Vám zůstanou čerstvé a křupavé po dobu 2-3 týdnů, nebo déle.

Sýr + pergamenový papír

Sýr Vám vydrží daleko déle, pokud ho zabalíte do pergamenového papíru a vložíte do keramické, nebo skleněné misky. Můžete sýr také umístit do plastové krabice, ale nechte ji mírně otevřenou. Sýr udržujte v teplejší části ledničky.

Meruňky + oddělení

Nejlépe je skladovat mírně nezralé meruňky, které nemají skvrny ani jiné vady. Pokud je jich mnoho, umístěte je do krabice a obalte je pergamenovým papírem. Můžete také použít čistý kontejner s odkládacími místy, jako je zásobník na vejce. Meruňky dozrávají při teplotě 10-15°C. Zralé vzorky by měly být uloženy v ledničce v papírovém sáčku.

Tvaroh + cukr/sůl

Položte otevřené balení tvarohu do skleněné, nebo smaltované misky s víkem. Před uložením do ledničky aplikujte na vrch 2-3 kostky cukru. Můžete také produkt zachovat bez ledničky: nalijte vrstvu soli do sterilní misky, na tuto vrstvu poté umístěte tvaroh, zakryjte látkou a něčím těžším. Mimochodem, nízkotučný tvaroh vydrží déle.

Hrozny + lano

Nejlepším místem pro skladování hroznů v ledničce je zadní stěna. Vyberte pozdní odrůdy a udržujte hrozny tak, aby se vzájemně dotýkaly co nejméně. Můžete je skladovat po dlouhou dobu, pokud budou hrozny zavěšené v suché, chladné, tmavé a vzdušné místnosti. Zahradníci udržují hrozny po delší dobu tím, že zastaví jejich zalévání 1,5 měsíce před jejich sběrem.

Zázvor + vařená voda/pergamenový papír

Pokud se o zdravé vlastnosti zázvoru moc nestaráte, ale máte zájem o jeho chuť, uložte ho do mrazáku. Pokud však chcete, aby byl dlouho čerstvý, vysušte ho trochu na slunci, pak ho zabalte do pergamenového papíru a umístěte na tmavé chladné místo. Dalším způsobem je uložit ho do vroucí vody a umístit do ledničky.

Maso + kopřivy + marinády

V lednici můžete uchovávat čerstvé maso 4-6 dní. K tomu je třeba přidat pár listů kopřivy, zabalit maso do hadříku namočeného v octu a umístit do pánve, nebo dřevěné krabice. Uzavřete víko těsně a ponořte krabici do země 20 centimetrů. Před vařením opláchněte maso vodou.

Jarní cibulky + láhev + mrazák

Jednoduchý způsob, jak zmrazit jarní cibuli, je nakrájet ji na kousky a umístit do plastové lahve. Trochu ji však usušte, než ji vložíte do mrazničky. Pokud to uděláte správně, můžete ji uskladnit až do zimy.

Rajčata + stonky nahoru/dolů

Nechte nezralá rajčata stonky směrem dolů v papírovém sáčku, nebo na jedné vrstvě papírového pergamenu v krabici uložené na chladném místě, dokud nebudou zralé. Pokud je v blízkosti ovocné pole, urychlí se zrání. Zralá rajčata by měla být skladována při pokojové teplotě se svými stopkami vzhůru, nejlépe bez toho, aby se rajčata navzájem dotýkala.

Ryby + led

Důležitou podmínkou je správné zpracování po ulovení ryb. Neměli byste je přepravovat v plastovém sáčku, pokud jsou stále naživu. Průměrné ledničky nemohou zajistit správnou teplotu pro uložení čerstvých ryb, ale pokud je uložíte do lednice, můžete prodloužit skladovatelnost o 2-3 dny.

Listová zelenina/Bylinky + voda + plastová taška

Můžete snadno uložit čerstvou zeleninu do speciálního přístroje, také ale můžete jednoduše bylinky, či listovou zeleninu skladovat tak, že je uložíte stonky do misky s vodou a zakryjete plastovou taškou. Pak je umístěte na chladné místo.

Jablka + papír + zásuvka

Pošlete jablka na „karanténu“ na chladném místě a zbavte se poškozeného ovoce za 2 týdny. Pečlivě zabalte dobrá jablka v papíru. Pokud máte mnoho jablek, můžete pokrýt každou vrstvu jablek vrstvou papíru. Uskladněte je v temném chladném rohu co nejdále od brambor.

Houby + krabice/miska/papírový sáček

Mladé houby jsou nejlepší. Očistěte je od nečistot a rychle opláchněte, protože jednoduše pohlcují vodu. Případně je umístěte do misky slané vody, abyste se zbavili hmyzu. Položte je na papírový ručník a odřízněte poškozené oblasti. Houby trochu vysušte a uložte je do ledničky v papírovém sáčku, v dřevěné krabičce, nebo v misce s ubrousky.

Vodní meloun + síť/jíl/mech/sláma

Melouny jsou nejlépe skladovány ve sklepě při teplotě asi 2°C. Pro delší výdrž je omotejte v látce a zavěste do sítě, nebo je položte na polici, která je navíc zabalena do slámy. Můžete je pokrýt i hlínou, nebo voskem.

Máslo + trouba

Tato starodávná metoda umožňuje skladování másla po dobu 1-3 let. Umístěte sterilní nádoby na plech a vložte máslo do nich. Pečte máslo v troubě při 110°C po dobu 15-20 minut. Pak do sklenic přidejte ještě máslo, uzavřete nádoby víky a umístěte do trouby na dalších 45 minut. Nyní je Vaše máslo připravené! Vychlaďte ho a uložte na police.

👍 Tento návod je užitečný